Trwa ładowanie...

Festiwal „Dramaty Narodów: Słowacki 2009” rozpoczyna się w Krakowie

Festiwal „Dramaty Narodów: Słowacki 2009” rozpoczyna się w KrakowieŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d2ghv2b
d2ghv2b

Spektakl „Tryptyk Stanisławowy” w niepowtarzalnej scenerii Katedry Wawelskiej rozpoczyna w piątek Festiwal „Dramaty Narodów: Słowacki 2009”. Impreza, upamiętniająca dwusetną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego , potrwa do 25 października.

Podczas krakowskiego festiwalu wystawionych zostanie pięć spektakli, zaplanowano też cykl imprez towarzyszących - wykładów scenicznych, projekcji filmowych oraz wystawę i czytanie poezji wieszcza.

„Tryptyk Stanisławowy” to spektakl oparty na wyborze ze spuścizny Juliusza Słowackiego , Stanisława Wyspiańskiego i Karola Wojtyły . Przywołuje jeden z dramatycznych fragmentów historii polskiego państwa i Kościoła - spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem. Ukazując konflikt bohaterów, ściera ze sobą koncepcje historii państwa i Kościoła.

Reżyserem tryptyku jest Tadeusz Malak, który napisał scenariusz tej sztuki z Jackiem Popielem. W spektaklu występują: Dorota Segda, Aleksander Fabisiak, Krzysztof Jędrysek, Tadeusz Malak, Grzegorz Mielczarek, Jacek Romanowski, Jerzy Trela, Tadeusz Szybowski oraz Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego. Autorem muzyki jest Jacek Ostaszewski.

d2ghv2b

„Tryptyk Stanisławowy” zostanie wystawiony w Katedrze Wawelskiej dwa razy - w piątek i w sobotę wieczorem.

Kulminacja festiwalu nastąpi w połowie października, kiedy to odbędzie się większość imprez i spektakli.

13 października w Narodowym Starym Teatrze będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii Mikołaja Grabowskiego „Dwóch na słońcach swych przeciwnych bogów, czyli uczta grudniowa 1840 r.”. Zagrają w nim: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Jan Peszek, Leszek Piskorz i Jerzy Trela.

Trzy dni później aktorzy Teatru im J. Słowackiego zagrają „Beatrix Cenci” w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Spektakl zostanie poprzedzony odsłonięciem w teatralnym foyer tablicy z okazji dwóchsetlecia urodzin poety i stulecia nadania teatrowi jego imienia.

d2ghv2b

17 i 18 października w Operze Krakowskiej wystawiony zostanie „Beniowskiego Awantur dziwnych łańcuch złoty” w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego. Wystąpią: Anna Polony, Andrzej Seweryn, Jacek Romanowski, Julia Pogrebińska, Daniel Szczypa, Bartosz Waga, Katarzyna Zawadzka, Anna Stela oraz aktorzy Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska.

23 października Teatr Groteska wystawi „Balladynę” w reżyserii Bogdana Cioska i w scenografii Jerzego Kaliny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Słowacki na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie”. Jej wernisaż zaplanowano na 16 października.

d2ghv2b

Od 20 września do 25 października w ramach Krakowskiego Salonu Poezji odbędzie się sześć niedzielnych spotkań z cyklu „Wielcy aktorzy czytają Beniowskiego”. Wydział Polonistyki UJ zorganizuje 13 października sesję naukową, poświęconą Słowackiemu.

Krakowski festiwal jest organizowany od 2002 r. Co roku jest dedykowany innemu autorowi. Dotychczas byli to: Molier , Mats Ek, Czechow , Mickiewicz , Beckett , Wyspiański i Brecht . Jego organizatorzy - Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe - podkreślają, że w Europie nie ma drugiego cyklicznego festiwalu, którego każda następna edycja jest poświęcona innemu dramatopisarzowi.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj