Książkę Laurence’a Leamera Fantastic: The Life of Arnold Schwarzenegger można klasyfikować na różne sposoby: jako analizę zjawiska kultury masowej, pracę na temat polityki i mediów. A przede wszystkim jako poradnik. Jak pomóc samemu sobie.
Życie Arnolda Schwarzeneggera jest wskazówką, w jaki sposób człowiek wychowany w rodzinie robotnieczej dzięki inteligencji i pracy może zrobić międzynarodową karierę. Tu trzeba zaznaczyć, że książka na tym się nie kończy. Co prawda powiela schematy konstrukcyjne tego typu publikacji, przez co wydaje się nieciekawa (to już wszystko było...), ale jednocześnie przynosi informacje o błędach aktora: okrutnym poczuciu humoru, nieokiełznanej potrzebie dominacji, skłonności do ryzykownych gestów i komentarzy.
Leamer wykorzystał w swej książce wywiady, które przeprowadził ze Schwarzennegerem, jego żoną Marią Shriver oraz z przyjaciółmi domu. Najwięcej uwagi doczekało się dzieciństwo aktora w małej austriackiej wiosce Thal: surowy ojciec faworyzował starszego brata Arnolda, matka natomiast zawsze wspierała młodszego syna. Który w 1968 roku przyjechał do Los Angeles i mimo swego twardego akcentu został gubernatorem, i marzy teraz o prezydenturze.
Książka wydaje się dość podejrzanym zjawiskiem – szczególnie w chwili, gdy mieszkańcy Kalifornii coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie z nowego gubernatora, a Schwarzenneger został oskarżony o seksualne nadużycia oraz gdy dąży do zmiany prawa, by móc ubiegać się o najwyższe stanowisko państwowe .