W Rzymie zaprezentowano we wtorek książkę Jeffreya Archera i księdza profesora Francisa J. Moloneya Ewangelia według Judasza.
Na międzynarodową premierę książki jednego z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy oraz australijskiego teologa, niegdyś współpracownika kardynała Josepha Ratzingera przybyli dziennikarze z całego świata.
Książka, która w najbliższych dniach ukaże się w kilkunastu krajach, między innymi w Polsce, napisana została stylem przypominającym Ewangelię.Jej autorzy przekonują, że Judasz nie wydał Jezusa Rzymianom dla pieniędzy. Przedstawiają Judasza w nowym świetle, zdecydowanie odrzucając jego utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek.
Jeffrey Archer powiedział na konferencji prasowej, że jest bardzo wdzięczny wybitnemu włoskiemu bibliście, byłemu arcybiskupowi Mediolanu, kard. Carlo Marii Martiniemu za poparcie, jakiego udzielił idei napisania tej książki. Jak dodał lord Archer , to właśnie kardynał Martini poradził mu, aby zaproponował współpracę przy pisaniu Ewangelii według Judasza księdzu Moloneyowi ze zgromadzenia salezjańskiego.
Brytyjski pisarz uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy jego książka o Judaszu jest rezultatem jego osobistych doświadczeń i kłopotów z wymiarem sprawiedliwości zakończonych wyrokiem więzienia.
Ksiądz Moloney, przedstawiając Ewangelię według Judasza powiedział: „Nie wszystko w tej książce należy uważać za prawdopodobne, ale wszystko trzeba uznać za możliwe”. Zapytany zaś o to, czy papież Benedykt XVI , którego zna od wielu lat, czytał już książkę, duchowny odparł, że nie wyklucza tego.
Ksiądz Moloney zwrócił uwagę, że Ewangelia według Judasza jest opowieścią, w której każdy może się odnaleźć, gdyż mówi ona o upadkach, kłamstwach i o tym, jak stawić czoło porażkom.
Autorzy ogłosili, że dochód z książki przekażą na budowę szkoły średniej na Wyspach Salomona, państwie w Oceanii.
Jeffrey Archer jest pisarzem o międzynarodowej sławie. Jego najbardziej znane powieści to Kane i Abel , Co do grosza , Córka marnotrawna i Sprawa honoru . Ksiądz profesor Francis J. Moloney jest od trzydziestu lat jednym z czołowych badaczy katolickiej spuścizny teologicznej. Przez osiemnaście lat jako członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Stolicy Apostolskiej ściśle współpracował z kardynałem Josephem Ratzingerem . Jest autorem licznych prac dotyczących Nowego Testamentu.