Saksońskie miasto Goerlitz, graniczące z Polską, jest jednym z kandydatów do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku.
Pomysł ten popiera minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, który spotkał się w Warszawie ze specjalnym pełnomocnikiem premiera Saksonii - Christianem Strieflerem.
Striefler przedstawił ministrowi działania podejmowane przez Saksonię na rzecz ogłoszenia przez Unię Europejską miasta Goerlitz Kulturalną Stolicą Europy 2010 roku i poprosił o poparcie przez polski rząd.
Minister Ujazdowski zadeklarował swoje poparcie dla projektu. Jego zdaniem Goerlitz jako miasto graniczne, którego część - Zgorzelec - znajduje się na terytorium Polski, już dziś stało się realnym symbolem dialogu i współpracy polsko-niemieckiej.
W ocenie ministra ustanowienie Goerlitz Kulturalną Stolicą Europy 2010 roku podniesie rangę tego dialogu i wzmocni promocję polskiej kultury na terenie Niemiec i Unii Europejskiej.
Tytuł Kulturalnej Stolicy Europy nadaje Unia Europejska od 1985 r. Jego uzyskanie oznacza prestiż, ale także otrzymanie z Brukseli do 2 milionów euro na organizację imprez kulturalnych. Wybrane miasto przez rok przedstawia swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe. Dotychczas jedynym polskim miastem szczycącym się tym tytułem był Kraków, który w 2000 r. dzielił go z ośmioma innymi miastami europejskimi.
Od 2009 r. miano to przypadać będzie dwóm ośrodkom - jednemu w starym i jednemu w nowym państwie członkowskim UE. Za 10 lat przyjdzie kolej na Polskę i Hiszpanię. Z proponowanego kalendarza zatwierdzonego w środę przez Komisję Kultury Parlamentu Europejskiego wynika, że jedno z polskich miast zostanie ponownie europejską stolica kultury dopiero w 2016 roku. Wiadomo już, że o ten tytuł będzie ubiegał się Toruń.
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 r. walczą - oprócz Goerlitz - Kijów i Stambuł.