Trwa 艂adowanie...

Europeana - europejska biblioteka w internecie

Europeana - europejska biblioteka w internecie殴r贸d艂o: Jupiter
d2olowy
d2olowy

R臋kopisy, ksi膮偶ki, fotografie, mapy i arcydzie艂a europejskiego malarstwa znajd膮 si臋 w internetowej bibliotece Europeana, kt贸rej uroczysta inauguracja nast膮pi dzi艣 w Brukseli.

Na pocz膮tek Europeana ma pomie艣ci膰 dwa miliony obiekt贸w 艣wiadcz膮cych o bogactwie i r贸偶norodno艣ci europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Znajd膮 si臋 tam m.in.: kolekcja 500 dzie艂 Picassa, Boska komedia Dantego , angielska Wielka Karta Swob贸d, r臋kopisy Mozarta, Beethovena i Chopina, ta艣my filmowe dokumentuj膮ce najwa偶niejsze wydarzenia XX wieku: od bitwy pod Verdun po upadek muru berli艅skiego...

W kolekcji, kt贸ra ma by膰 stale powi臋kszana, znajd膮 si臋 tak偶e bardziej nieoczekiwane zbiory: np. nagrania 500 j臋zyk贸w i dialekt贸w ze zbior贸w British Library, ludowe piosenki ze S艂owenii z lat 1920-50, czy fi艅ska kolekcja reklam i plakat贸w - 艣wiadectwo narodzin i rozwoju ery masowej konsumpcji.

Chodzi o dzie艂a niechronione prawami autorskimi - by unikn膮膰 p艂acenia ich w艂a艣cicielom, w przypadku wsp贸艂czesnych publikacji.

W projekt zaanga偶owa艂o si臋 w sumie tysi膮c instytucji: bibliotek, muze贸w i archiw贸w z 27 kraj贸w cz艂onkowskich (z Polski - Biblioteka Narodowa). Wszystkie udost臋pnione przez nie zbiory b臋d膮 w cyfrowej wersji dost臋pne za darmo z ka偶dego miejsca na 艣wiecie dzi臋ki internetowi.

d2olowy

- Czeski student b臋dzie m贸g艂 poszpera膰 w dzie艂ach British Library bez konieczno艣ci jechania do Londynu, irlandzki mi艂o艣nik sztuki b臋dzie m贸g艂 podziwia膰 Mona Lis臋, omijaj膮c kolejki do Luwru - powiedzia艂a unijna komisarz ds. spo艂ecze艅stwa informacyjnego Viviane Reding, kt贸ra dokona inauguracji strony www.europeana.eu.

Przygotowania do startu projektu trwa艂y dwa lata. Komisja Europejska przyznaje, 偶e na razie chodzi raczej o prototyp europejskiej biblioteki cyfrowej. Fundusze wynosz膮 tylko 2-2,5 mln euro rocznie, a kilkana艣cie zatrudnionych przy projekcie os贸b korzysta z go艣ciny Kr贸lewskiej Biblioteki Holandii. Europeana ma by膰 w pe艂ni operacyjna w 2010 roku, a celem jest zgromadzenie co najmniej 10 mln dzie艂.

W por贸wnaniu z ok. 2,5 mld ksi膮偶ek przechowywanych w europejskich bibliotekach to niewiele, ale powa偶nym ograniczeniem s膮 koszty digitalizacji, kt贸ra obj臋艂a na razie ok. 1 proc. europejskich ksi臋gozbior贸w. Rozumiej膮c problem, na lata 2009-10 KE przeznaczy艂a 69 mln euro na projekty badawcze nad cyfrowymi bibliotekami, dodatkowe 50 mln b臋dzie przeznaczone na u艂atwienie dost臋pu do europejskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego.

Zbli偶ony projekt darmowej internetowej biblioteki od 2004 prowadzi Google. W pa藕dzierniku firma poda艂a, 偶e w zasobach wyszukiwarki Google Book Search jest zdigitalizowanych 7 mln ksi膮偶ek.

d2olowy
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj