Europę czeka apokalipsa? "ISIS chce władzy opartej na przemocy i terroryzowaniu reszty świata"
Fenomen ISIS
W czym tkwi fenomen tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), najbardziej radykalnego i zbrodniczego ugrupowania terrorystycznego w historii, od którego odcięła się nawet Al-Kaida? Dlaczego tysiące młodych ludzi tak często decyduje się porzucić wygodne życie w europejskim kraju i wyjeżdża walczyć za kalifat? Czy Stary Kontynent jest w stanie skutecznie bronić się przed "świętą wojną"
W czym tkwi fenomen tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), najbardziej radykalnego i zbrodniczego ugrupowania terrorystycznego w historii, od którego odcięła się nawet Al-Kaida? Dlaczego tysiące młodych ludzi tak często decyduje się porzucić wygodne życie w europejskim kraju i wyjeżdża walczyć za kalifat? Czy Stary Kontynent jest w stanie skutecznie bronić się przed "świętą wojną"?
"ISIS już od dawna nie chodzi o to, aby we wstrząsanej wojną domową Syrii oraz w chronicznie niestabilnym Iraku zdobyć pozycję nowej władzy, zaprowadzającej porządek, czy też aby urzeczywistnić utopię kalifatu, ponadnarodowego państwa wszystkich muzułmanów. Tutaj chodzi o utworzenie struktur władzy opartej na nagiej przemocy i terroryzowaniu reszty świata" - przekonuje Petra Ramsauer w "Pokoleniu dżihadu" , książce będącej nie tylko próbą zdefiniowania tego zjawiska, ale także wezwaniem do przebudzenia dla państw europejskich.