Trwa ładowanie...
esperanto
23 kwietnia 2010, 13:44

Esperantyści uczcili rocznicę śmierci Zamenhofa

Esperantyści uczcili rocznicę śmierci ZamenhofaŹródło: Inne
db74fez
db74fez

Białostoccy esperantyści uczcili w poniedziałek 91. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Przy jego pomniku w centrum miasta złożono kwiaty.

Przechodniom rozdawano żonkile, które miały symbolizować wspólnotę miłośników esperanto.

Białystok, rodzinne miasto Zamenhofa, w połowie 2009 roku - w 150. rocznicę jego urodzin - będzie gospodarzem Światowego Kongresu Esperanto, na który przyjedzie kilka tysięcy esperantystów. Trwają przygotowania do tej imprezy, do tego czasu ma zostać m.in. otwarte Muzeum Esperanto.

Zebrani w poniedziałek przy pomniku Zamenhofa esperantyści uczcili rocznicę jego śmierci minutą ciszy i złożeniem kwiatów. Najmłodsi sympatycy międzynarodowego języka mówili wiersze i zaśpiewali piosenkę.

W ramach obchodów do wieczora zaplanowano także m.in. otwarcie wystawy „Esperanto w gazetach europejskich”, ze zbiorów japońskiego esperantysty (podarowanych powstającemu muzeum) oraz prelekcję o esperanto w mediach.

db74fez

* W Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo.*Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Ludwik postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto („mający nadzieję”), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.

Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób.

db74fez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj