Trwa ładowanie...
24 listopada 2014, 12:25

Ernest Bryll i „Tramwaje na pustyni” na Saskiej Kępie

Ernest Bryll, jeden z najwybitniejszych polskich poetów będzie gościem Festiwalu Dużego Formatu, który odbędzie się 29 i 30 listopada na Saskiej Kępie. W czasie festiwalu również promocja tomiku „Tramwaje na pustyni” przedwcześnie zmarłego warszawskiego poety Piotra Fedorczyka.

Ernest Bryll i „Tramwaje na pustyni” na Saskiej KępieŹródło:
d1qhtpt
d1qhtpt

Ernest Bryll, jeden z najwybitniejszych polskich poetów będzie gościem Festiwalu Dużego Formatu, który odbędzie się 29 i 30 listopada na Saskiej Kępie. W czasie festiwalu również promocja tomiku „Tramwaje na pustyni” przedwcześnie zmarłego warszawskiego poety Piotra Fedorczyka.

Ernest Bryll, to nie tylko jeden z najbardziej znanych polskich poetów, ale również**pisarz, dramaturg, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i dyplomata. Autor m.in. tomików „Wigilie wariata”, „Czasem spotykam siebie”, utworów scenicznych „Rzecz Listopadowa” i „Na szkle malowane”. Jego piosenki wykonywali m.in.: „Myslovitz”, „Skaldowie”, Czesław Niemen i Marek Grechuta. Zdobywca wielu nagród m.in.: Nagrody Ministra Kultury, Nagrody Miasta Stołecznego Warszawa i Nagrody im. Cypriana Norwida.

W twórczości Brylla interesowały różne postawy wobec polskiej historii, rozważania nad rolą Polski w Europie, ocena charakteru narodowego i narodowych przywar. Związki z tradycją podkreśla Bryll stylizacją językową, nie wahając się przed użyciem rubasznych określeń, pochodzących z dawnego języka bądź z mowy ludowej. Bryll polemizował przy tym z silną w Polsce tradycją romantyczną: atakował kult ofiarnictwa, czczenie spraw przegranych i brak trzeźwego praktycyzmu. – pisze o poecie portal Culture.pl

Z Ernestem Bryllem o tym, czy warto wychodzić w poezji poza format będzie rozmawiał Rafał T. Czachorowski. Spotkanie o godzinie 16.00, wstęp wolny.

Ważnym wydarzeniem Festiwalu Dużego Formatu będzie promocja tomiku „Tramwaje na pustyni”. Piotra Fedorczyka*,* przedwcześnie zmarłego poety. Poeta zmarł nie doczekawszy się publikacji, książkę postanowiła wydać Fundacja Duży Format.

d1qhtpt

„Tramwaje na pustyni” to zbiór wierszy, o których krytyk Lesze Żuliński napisał: „Śmierć w tych wierszach nie jest histerycznie potęgowana, ale na pewno jest totalitaryzowana, to znaczy uznawana za siłę ostateczną. Te ścierwa na pustyni to krajobraz, w jaki Fedorczyk wpatrywał się z coraz większą… No właśnie: namiętnością?, stoicyzmem?, lękiem?, buntem?”

„Co pozostanie po Piotrze F. (…) na pewno ten bardzo dobry tom, który ukazuje się dzięki zaangażowaniu jego przyjaciół, dzięki ciepłym uczuciom wielu ludzi, którzy złożyli się na jego publikację – pisał Piotr Bratkowski

W czasie promocji Michał Zapała zaśpiewa wiersze Piotra Fedorczyka.

Spotkanie o 21.15. Wstęp wolny.

Festiwal Dużego Formatu odbywa pod hasłem „Poza Format” w Klubie Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej 23. W programie spotkania z autorami, dyskusje, warsztaty literackie i artystyczne dla dzieci, teatralne improwizacje, koncerty, performance i poetycki Hyde Park. Będzie też działać księgarnia łagodnych cen.

29 listopada - od 9:00 do 22:00

30 listopada – od 13:00 do 17:00

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj