WP

Emocje do kwadratu. Miłość dla psychopatów, czyli wartość M.

Świnią nazywamy faceta, który przestał kochać. A przecież wszelkie wymagania, by ktoś coś czuł, są zaprzeczeniem miłości. Świadczą tylko o tym, że my też już dawno nie kochamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sylwia Kubryńska
Sylwia Kubryńska (Archiwum prywatne)
WP

Nadszedł czas na miłość. Najbardziej pomylone uczucie na świecie. Tak, pomylone. Bo ludzie wszystko pomylili.

Jedną z takich pomyłek jest stan upojenia narkotycznego zwanego zakochaniem. Wywołany najbardziej wstrząsającą mieszanką hormonalną: dopaminy, adrenaliny i serotoniny, gdzie wszystkie wartości osiągają maksymalny poziom. Można się „zakochać” nie tylko w pięknej Helenie, ale też w odkurzaczach Rainbow, piramidzie Amway lub w pomniku smoleńskim. Przykład ostatniej obsesji znamy doskonale. Patos, ofiary, cierpienie. Tymczasem miłość to prosta matematyka, funkcja liniowa, gdzie y=x, i nie ma tu miejsca na żadne dramaty, wydumane idee, iluzje, że jak już ten pomnik stanie, to życie będzie lepsze. Nie będzie.

Stan przeze mnie opisany ma dużo z chcenia. Ktoś jest przekonany, że kocha, kiedy kogoś chce. A chęć posiadania za wszelką cenę to nie miłość, to przemoc. Tym dotkliwsza, gdy ta druga osoba nie chce. Świnią nazywamy faceta, który przestał kochać. A przecież wszelkie wyrzuty, że ktoś czegoś nie czuje, wszelkie wymagania, że MA CZUĆ, są zaprzeczeniem miłości. Świadczą tylko o tym, że my też już dawno nie kochamy.

WP
Stan cywilny i jego wpływ na zdrowie człowieka. Shutterstock.com
Podziel się

Kolejne pomylenie miłości to poświęcenie. Żona poświęca życie, wspierając męża w alkoholizmie. Matka poświęca się synowi, nie dając mu dorosnąć. Brat poświęca się siostrze, wypominając to potem pół życia. Przyjaciółka poświęca się drugiej i tupie ze zniecierpliwieniem, oczekując rewanżu. Z poświęcania wynika krzywda, nie miłość.

A więc czym jest ta miłość? Dla ułatwienia można zapisać ją jako wartość M. I już wiemy, że jako wartość nie bierze się znikąd, bo w matematyce nic nie bierze się znikąd. Wartość M. najczęściej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – czyli z rodziców na dzieci. Według założeń funkcji liniowej – nie traci na wartości. Miłość matki równa się miłość własna, tak jak y=x.

Dziecko uczy się więc miłości od rodziców, żeby wiedzieć jak samego siebie traktować. To taka instrukcja obsługi. Jeśli zatem rodzic przekaże instrukcję z wartością M., dziecko wyrośnie na człowieka, którego należy traktować z uwzględnieniem wartości M. Czy więc tylko dzieci kochających rodziców będą umiały kochać? Całe szczęście nie tylko. Człowiek dorosły sam dla siebie może stać się kochającym rodzicem. I dać sobie wartość M.

WP

Miłość własna jest w naszych kręgach bardzo niepopularna. Często się słyszy pełne prychnięć komentarze, że kto kocha siebie, jest egoistą. Być może. Ale zdrowy egoizm to dbanie o siebie. Od niego zaczyna się umiejętność dbania o innych. Człowiek, który tego nie umie, codziennie wyrządza krzywdę wokół. We wszystkim doszukuje się czegoś, co mu sprawi ból. To tak jakby każdego dnia od rana gorączkowo szukał młotka, żeby sobie przywalić. I nawet jeśli dostanie trochę wartości M., tak wykombinuje, żeby ją tym młotkiem zniszczyć. Znacie to:
- Ładnie wyglądasz.
- Coś ty, roztyłam się jak wieprz.

Często widzę ludzi potwornie zajętych waleniem w siebie młotkiem. Ich słowa to autoagresja. „Nigdy nie dostanę podwyżki”. „Nie mam szczęścia do facetów”. „ Każdy ma lepiej ode mnie”. Jest to potwornie wyczerpujące, nie ma więc czasu ani miejsca na dostrzeżenie innych. Nie ma miejsca na miłość. Bo i skąd ją wziąć?

Przejdźmy jednak do sytuacji, gdy ona jest. Mamy ją w sobie, bo ją dostaliśmy od rodziców, tych prawdziwych lub tych z naszego wnętrza. Możemy więc pokazać instrukcję obsługi siebie, ucząc też innych podobnej instrukcji. Jak słuchać i patrzeć, jak dawać i przyjmować zachwyt. Jak na coś miłego odpowiedzieć „dziękuję”. Jak być szczęśliwym samemu i jeszcze bardziej z kimś. Bo nasza wartość M., tak jak szczęście, mnoży się przez dzielenie.

WP
Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP