Nakładem Wydawnictwa Literackie ponownie ukazały się powieści o przygodach Emilki.
Emilka z Księżycowego Nowiu – pierwsza część serii opowiada, jak Emilka po śmierci ukochanego ojca zmuszona jest zamieszkać w Księżycowym Nowiu ze snobistycznymi krewnymi. Trudno się jej przyzwyczaić do surowych metod wychowawczych i prowadzenia życia panienki z „dobrego domu”, bo Emilka to niepokorna dusza i nad wyraz oryginalna osobowość.
Na szczęście jednak nowopoznani przyjaciele i niezliczone przygody sprawią, że dziewczynka pokocha Księżycowy Nów. Z wzajemnością!
W kolejnej części, Emilka szuka swojej gwiazdy, czas nieubłaganie mija. Wszyscy znajomi Emilki wybierają się do szkoły średniej w innej miejscowości, a samotna dziewczynka pozostawiona jest na pastwę losu i ciotki Elżbiety. Emilka czułaby się fatalnie, gdyby nie pisanie, któremu oddaje się z prawdziwą przyjemnością. Ciotka Elżbieta nie jest jednak zachwycona. Stawia Emilce twardy warunek: dziewczyna będzie mogła chodzić do szkoły wraz z przyjaciółmi tylko pod warunkiem, jeśli zarzuci pisanie.
Czy Emilka podda się tyranii ciotki? Czy w końcu spełnią się jej marzenia i jej twórczość zostanie doceniona? Jedno jest pewne: młoda dama będzie musiała podjąć pierwsze poważne życiowe decyzje.
W ostatniej części – Dorosłe życie Emilki – Emilka wie już, że tylko zawód pisarki przyniesie jej szczęście i nie wyobraża sobie życia bez tworzenia. Nie może również zapomnieć o ukochanym Tedzie – miłości jej życia. Ale gdy Ted opuszcza Emilkę, by studiować w Montrealu, dziewczyna zupełnie się załamuje. Popełnia błąd za błędem, a chyba najpoważniejszym z nich jest decyzja o wyjściu za mąż za człowieka, którego w ogóle nie kocha. Dla Emilki zbliża się czas prawdziwej próby charakteru. Nadchodzi moment, w którym będzie musiała zdecydować, co w jej życiu jest najważniejsze.
Lucy Maud Montgomery (1874-1942), powieściopisarka kanadyjska, jest znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza serii o <#link|seria|4961|Ani#> (1908, wydanie polskie 1912).