Trwa ładowanie...

EL DÍA E - już jutro

EL DÍA E - już jutroŹródło: Inne
d15bpo6
d15bpo6

W najbliższą sobotę, 20 czerwca, Instytut Cervantesa obchodzi w swojej głównej siedzibie oraz 73 ośrodkach na całym świecie Dzień hiszpańskiego.

Dyrektor Instytutu Cervantesa, Carmen Caffarel, zaprezentuje dziś na konferencji prasowej tę bezprecedensową inicjatywę, której epicentrum jest słowo.

W czasie 18 lat istnienia Instytutu Cervantesa, które upłynęły 21 marca tego roku, narodziła się idea ustanowienia „Dnia e” - obchodzonego co roku święta, które przyczyniłoby się do zwiększenia widoczności języka hiszpańskiego, który jest już drugim językiem komunikacji międzynarodowej.

W sobotę, 20 czerwca, zarówno w głównej siedzibie Instytutu w Madrycie, jak i w pozostałych ośrodkach, o godz. 11.00 czasu lokalnego w każdym kraju, wydarzenia rozpocznie „deszcz słów”. Specjalne armatki przygotowane na tę okazję wyrzucą na ulicę karteczki z 10 słowami, które mają reprezentować hiszpańskie słownictwo: „abrazo” („uścisk”), „amor” („miłość”), „añoranza” („tęsknota”), „bailar” („tańczyć”), „beso” („pocałunek”), „chévere” („miły”), „chocolate” („czekolada”), „fiesta” („święto, zabawa”), „hola” („cześć”) i „sonrisa” („uśmiech”).

Oprócz tego, tych 10 słów zostało umieszczonych w dużych „dymkach” (w Madrycie, na położonej w centrum miasta ulicy Alcalá, dymki te mają od 2,5 do 5m średnicy) na ścianach frontowych ośrodków Instytutu Cervantesa.

d15bpo6

Taki będzie początek dnia, w czasie którego na całym świecie będzie miał miejsce szeroki wachlarz wydarzeń: koncerty, degustacje, konkursy, warsztaty pisarskie, spotkania z opowiadaczami bajek dla dzieci...

Wydarzenia w Madrycie

Po wystrzeleniu „deszczu słów” z armatek ustawionych na 5. piętrze głównej siedziby Instytutu, dyrektor Instytutu Cervantesa ogłosi uroczyste rozpoczęcie obchodów dnia. Carmen Caffarel jako pierwsza weźmie udział w akcji „Świat, olbrzymi wiersz”: ochotnicy będą mogli zapisywać swoje wrażenia na papierze o długości 150 m. Następnie Antonio Canales, tancerz flamenco, otworzy sesję opowiadaczy bajek, opowiadając napisaną przez siebie samego bajkę dla dzieci między 4 a 7 rokiem życia. Później odbędą się warsztaty pisarskie dla dzieci i zostanie wyświetlony film „La buena vida” chilijskiego reżysera Andrésa Wooda. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, do wyczerpania miejsc. Wieczorem przez siedzibą Instytutu (na Plaza del Rey) odbędą się koncerty pod gołym niebem. Wystąpią zespoły: Second, Red Bull Music Academy, El columpio asesino i Sonidero Desmadre.

W pozostałych ośrodkach Instytutu Cervantesa

We wszystkich ośrodkach Instytutu święto zostanie zainaugurowane poprzez deszcz słów. Tam również przygotowano szeroki wachlarz wydarzeń związanych z językiem hiszpańskim: koncerty i recitale, konkursy literackie, wypuszczanie balonów, degustację kuchni hiszpańskiej, spektakle teatralne, czytanie tekstów dramatycznych z podziałem na role, projekcje filmowe, karaoke, loterie, festyny i wiele, wiele innych...

Uczestnictwo internautów

Przygotowania do Dnia hiszpańskiego rozpoczęły się w maju, kiedy została uruchomiona strona internetowa ( www.eldiae.es ), obecna w serwisach społecznościowych (facebook, twitter), na której internauci z całego świata byli zapraszani do składania propozycji swoich ulubionych słów w języku hiszpańskim, dzielenia się nimi z innymi i głosowania na ulubione słowo.

d15bpo6

Uruchomiono też dział „Wymyśl je”, gdzie można było zaproponować wymyślone słowo, którego brakuje w języku hiszpańskim. Zaproponowane neologizmy złożyły się na wyjątkowy Słownik wyrazów fikcyjnych.
Wyniki procesu przygotowawczego są następujące:
• liczba użytkowników strony wzrosła do 47.431,
• użytkownicy pochodzą z ponad 110 krajów,
• liczba wejść na stronę www.eldiae.es od chwili jej otwarcia: 602.381,
• użytkownicy złożyli 2.623 propozycji słów,
• zaproponowano 1.485 neologizmów do Słownika wyrazów fikcyjnych,
• nadesłano 610 nagrań wideo.

Hiszpańskie Radio Narodowe

Hiszpańskie Radio Narodowe (Radio Nacional de España) włącza się w promocję „Dnia e” poprzez realizację różnych programów nadawanych na żywo z siedziby Instytutu Cervantesa: „W dni takie, jak ten”, („En días como hoy”) program Juana Ramona Lucasa (środa, 17.06, 7.00-12.00), program kulturalny „Krytyczne oko” („El ojo crítico” piątek 19.06, 19.00-20.00), program poświęcony filmowi „Jak w filmie” („De película”, sobota 20.06, 24.00-2.00) i „Godzina Ameryki” („Hora América”, Radio Exterior, piątek 19.06, 22.00-23.00). Ponadto, program „To nie jest zwykły dzień” („No es un día cualquiera”) Pepy Fernández, w najbliższą sobotę 20 czerwca zostanie wyemitowany na żywo z ośrodka Instytutu Cervantesa w Krakowie.

Program wydarzeń w Warszawie

Od 25 maja do 21 czerwca: na stronie internetowej www.eldiae.es będzie można wziąć udział w przygotowaniach do obchodów dnia. Odwiedzający stronę będą mogli wysyłać krótkie filmy wideo, w których wyjaśnią znaczenie swoich ulubionych hiszpańskich słów. Będą też mogli głosować na słowa zaproponowane przez innych, a także wymyślać własne słowa wraz z odpowiadającymi im definicjami słownikowymi.

d15bpo6

20 czerwca:
wręczenie stypendiów na intensywne kursy letnie języka hiszpańskiego w Instytucie Cervantesa w Warszawie,
zwiedzanie z przewodnikiem Instytutu Cervantesa w Warszawie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na salę multimedialną, bibliotekę i wystawę „Korespondenci zagraniczni z hiszpańskiej wojny domowej”
od godz. 11.00
Deszcz słów: Z frontowej ściany Instytutu zostaną zrzucone słowa wycięte z papieru, tak aby uczestnicy mogli zebrać je z ziemi i powiązać ze sobą. Kiedy słowa spadną na ziemię, osoby, które znajdą je na ulicy, będą mogły się nimi bawić, wieszając je na sznurkach rozwieszonych na drzewach, latarniach i innych konstrukcjach.

Baw się po hiszpańsku: Instalacja składająca się z ekranów podłączonych do Internetu, umieszczonych w każdym z ośrodków Instytutu Cervantesa, dzięki którym uczestnicy będą mogli wejść na stronę internetową www.eldiae.es i zobaczyć materiały stworzone w czasie przygotowań do Dnia E, a także dołączyć do nich swój własny wkład.

Podaruj swoje słowo: Nasi goście będą mogli malować na ścianach wewnątrz budynku Instytutu Cervantesa w Warszawie, pozostawiając nam swoje słowa jako ślad uczestnictwa w Dniu E.

10.00 - 13.00 otwarty kurs języka hiszpańskiego dla dzieci, z zabawami, piosenkami
11.00 - 14.30 otwarty kurs języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania
11.30 - 16.30 maraton kina hiszpańskiego
13.30 poczęstunek

d15bpo6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bpo6