Trwa ładowanie...

EL DÍA E, czyli dzień języka hiszpańskiego

EL DÍA E, czyli dzień języka hiszpańskiegoŹródło: Inne
d3jl3df
d3jl3df

11.800 internautów z 94 krajów szuka swoich ulubionych słów w języku hiszpańskim na www.eldiae.es

Strona eldiae.es powstała dzięki inicjatywie Instytutu Cervantesa, by internauci z całego świata mogli odszukać swoje ulubione słowa w języku hiszpańskim i na nie głosować, a także by mogli zaproponować wyrażenia, które, według nich, powinny zaistnieć w języku hiszpańskim.

Takie słowa jak chapuza (spartaczona robota), valentía (odwaga), malevo (przestępca), abrazo (ramię), ambientólogo (absolwent nauk o środowisku), albricias (co za szczęście), cariño (kochanie), bregar (uporać się), mañana (jutro), sonrisa (uśmiech) znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych, i które zdobyły największą popularność w ciągu 15 dni istnienia strony.

Na stronie www.eldia.es można obejrzeć wiele filmów video nadesłanych przez internautów oraz podstrony z poszczególnymi słowami. Każdy może zaproponować swoje ulubione słowo poprzez wysłanie video, w którym jego ulubione słowo jest głównym tematem, lub wpisując je bezpośrednio na stronie. Internauci mogą również głosować na słowa zaproponowane już wcześniej przez innych. Do chwili obecnej na stronie zostało umieszczonych 260 filmów.
Na stronie www.eldia.es można również znaleźć specjalną zakładkę „Ficcionario”, a w niej podstronę „Wymyśl to sobie”. Tu można wpisywać wyrażenia, które zostały stworzone w celu stworzenia nowych słów na wyrazy niemające dotychczas odpowiednika w języku hiszpańskim. Na tej stronie można już przeczytać 320 słów/wyrażeń stworzonych przez internautów.

Język hiszpański to język o ogromnym bogactwie słów, którym posługuje się 450 milionów osób na całym świecie. W tym roku, 20 czerwca, zorganizowano po raz pierwszy Dzień Języka Hiszpańskiego.

d3jl3df

Język hiszpański to czwarty język na świecie, drugi pod względem komunikacji międzynarodowej oraz trzeci używany w sieci. W sumie, używa go 8,2 % użytkowników. Na pierwszym miejscu jest język angielski (29,1 %) i język chiński (20,1%). Procent użycia języka hiszpańskiego od 2000 do 2008 roku wzrósł o 619 %, czyli o wiele więcej niż angielski, którego użycie wzrosło o 226,7 % w tym samym okresie.

Instytut Cervantesa zaprasza 20 czerwca od godz. 10.00 na Dzień E, czyli Dzień Języka Hiszpańskiego. To dzień drzwi otwartych organizowany jednocześnie we wszystkich centrach Instytutu Cervantesa na całym świecie.

d3jl3df
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jl3df