Trwa ładowanie...

Ekspozycja na UJ poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu

Ekspozycję w Bibliotece Jagiellońskiej, poświęconą Andrzejowi Bobkowskiemu, spacer śladami pisarza po mieście, pokaz filmów dokumentalnych, warsztaty teatralne "Ćwiczenia z Bobkowskiego" oraz konferencję naukową zaplanowano w ramach krakowskich obchodów setnej rocznicy urodzin pisarza.

Ekspozycja na UJ poświęcona Andrzejowi BobkowskiemuŹródło: Muzeum Literatury
d2jepls
d2jepls

Ekspozycję w Bibliotece Jagiellońskiej, poświęconą Andrzejowi Bobkowskiemu , spacer śladami pisarza po mieście, pokaz filmów dokumentalnych, warsztaty teatralne "Ćwiczenia z Bobkowskiego" oraz konferencję naukową zaplanowano w ramach krakowskich obchodów setnej rocznicy urodzin pisarza.

Fotografie Andrzeja Bobkowskiego, jego prywatne listy, a także przedmioty przywiezione z Paryża i Gwatemali udostępniła w czwartek Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.
Ekspozycja "Bobkowski. Chuligan wolności" prezentuje dokumenty i zdjęcia pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz archiwum "Kultury". Wśród wystawionych przedmiotów, które należały do Bobkowskich, są książki, rysunki, a także apaszka ręcznie przyozdobiona przez żonę pisarza Barbarę.

"Ekspozycja zainteresuje wszystkich, szczególnie miłośników literatury i historii, a także modelarstwa, którym Bobkowski się interesował. Dla krakowian ma ona niemałe znaczenie, ponieważ pokazuje związki rodziny Bobkowskich i Birtusów z miastem" - powiedziała PAP Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana, głównego organizatora wystawy.

Jak ocenił w rozmowie z PAP historyk Robert Kostro, dyrektor współorganizującego ekspozycję Muzeum Historii Polski, Bobkowski przeszedł do historii nie tylko jako pisarz, ale i jako uważny obserwator świata. "Z pozostawionych przez niego dokumentów wyłania się obraz polskiego życia na emigracji. Bobkowski wybrał próbę bycia niezależnym. Nie poddał się układom, podczas gdy większość polskiej inteligencji pozostałej w kraju dała się uwieść komunizmowi" - skomentował historyk.

d2jepls

Ekspozycja, która powstała we współpracy z łódzkim Instytutem Tolerancji, prezentowana była już w Łodzi. W Krakowie czynna będzie do 20 listopada.

W ramach krakowskich obchodów urodzin Andrzeja Bobkowskiego przewidziane są też m.in. spacer z przewodnikiem po mieście śladami miejsc związanych z pisarzem, pokaz filmów dokumentalnych o pisarzu, warsztaty literacko-teatralne dla uczniów i studentów "Ćwiczenia z Bobkowskiego". Zaplanowano także konferencję naukową "Andrzej Bobkowski wielokrotnie. W 100. rocznicę urodzin pisarza". Odbędzie się ona w Collegium Maius UJ w poniedziałek i wtorek.

* Andrzej Bobkowski urodził się 27 października 1913 r. w Wiener Neustadt w Austrii. W latach 1924-26 przebywał w Toruniu, a następnie do 1933 r. mieszkał i kształcił się w Krakowie. Od 1933 do 1936 r. studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1938 r. odbył się ślub Bobkowskiego z Barbarą Birtusówną. W marcu 1939 r. Bobkowscy wyjechali do Paryża; lata II wojny światowej spędzili we Francji.*

W 1948 r. przeprowadzili się do Gwatemali, gdzie pisarz zaczął rozwijać jedną ze swych dwóch wielkich pasji - modelarstwo lotnicze (drugą pasją była jazda na rowerze). Założył sklep z modelami samolotów, stworzył klub modelarski. Bobkowski - zwany przez miejscowych "Bobem" - jeździł z uczniami na zawody modelarskie, m.in. do Nowego Jorku.

d2jepls

Od czasu przeprowadzki do Gwatemali, Bobkowski bywał w Europie bardzo rzadko. W 1957 r. gościł w Monachium, gdzie udzielił wywiadu redaktorowi Radia Wolna Europa Tadeuszowi Nowakowskiemu. Pojechał także do Francji, aby odwiedzić Jerzego Giedroycia. W tym samym roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ukazała się najsłynniejsza książka pisarza "Szkice piórkiem" - zapiski z czasów II wojny światowej, powstałe podczas podróży rowerem po Francji.

Bobkowski zmarł w 1961 r. w Gwatemali na raka mózgu. 21 lat później zmarła jego żona - Barbara.

d2jepls
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jepls