Znana ameryka艅ska pisarka i dziennikarka, Barbara Ehrenreich, postanowi艂a przekona膰 si臋 na w艂asnej sk贸rze.
Efektem jest ksi膮偶ka zatytu艂owana Nickel and Dimed - Nic nie warci.
To inna Ameryka, tajemniczy kontynent, kt贸rego nie widuje si臋 w telewizyjnych serialach, ani w Hollywoodzkich filmach - pisze Ehrenreich. 艢wiat, kt贸rego przeci臋tny cz艂onek klasy 艣redniej nie zna i nie zauwa偶a.
Posiadaj膮ca 艣cis艂e wykszta艂cenie Ehrenreich (doktorat z biologii) zabra艂a si臋 do przedsi臋wzi臋cia bardzo metodycznie. Na pocz膮tku wyznaczy艂a kilka zasad i regu艂, m.in., 偶e nie b臋dzie n臋ci膰 potencjalnych pracodawc贸w ani swoim wykszta艂ceniem, ani do艣wiadczeniem, zamieszka w najta艅szym lokum, jakie uda jej si臋 znale藕膰, ale nie zrezygnuje z samochodu.
Eksperyment trwa艂 blisko dwa lata.
Autorka mia艂a w tym czasie okazji spr贸bowa膰 swych si艂 jako kelnerka w jednym z kurort贸w na Florydzie, jako sprz膮taczka u bogaczy w stanie Main i jako ekspedientka Wal-Martu w Minnesocie.
Autorka postanowi艂a, 偶e b臋dzie si臋 stara膰 zarobi膰 na sw贸j czynsz, jedzenie, myd艂o i pralnie. Je艣li w kt贸rym艣 momencie, \"utraci p艂ynno艣膰\" - na przyk艂ad zacznie brakowa膰 jej pieni臋dzy na jedzenie, lub inne konieczne wydatki - zako艅czy sw贸j eksperyment, wyci膮gaj膮c z portfela kart臋 i udaj膮c si臋 do bankomatu.
呕adnego spania w samochodach, czy schroniskach dla bezdomnych, 偶adnego g艂odowania.
Zasady kilkakrotnie zosta艂y z艂amane. Ubiegaj膮c si臋 o prac臋 kelnerki w barze szybkiej obs艂ugi, Ehrenreich pochwali艂a si臋 znajomo艣ci膮 j臋zyk贸w i poinformowa艂a pracodawc臋, 偶e jest w stanie powita膰 wchodz膮cych do baru turyst贸w z Europy w ich ojczystych j臋zykach. Owo naruszenie nie by艂o jednak bardzo powa偶ne - chodzi艂o wszak偶e tylko o Bonjour i Guten Tag.
W艂a艣ciwie nie dokona艂am niczego nadzwyczajnego - pisze we wst臋pie autorka. Prawie ka偶dy m贸g艂 zrobi膰 to samo, co zrobi艂am ja - znale藕膰 posad臋, pracowa膰, pr贸bowa膰 zwi膮za膰 koniec z ko艅cem. W istocie miliony Amerykan贸w robi膮 to ka偶dego dnia. Tyle 偶e bez fanfar i marudzenia.
I podkre艣la, 偶e warunki eksperymentalne by艂y o niebo lepsze, ni偶 rzeczywisto艣膰 - w odr贸偶nieniu od wielu kole偶anek mia艂a samoch贸d i pieni膮dze na start; nie utrzymywa艂a dzieci i nie musia艂a si臋 martwi膰, co stanie si臋, je艣li ulegnie wypadkowi przy pracy (mia艂a ubezpieczenie medyczne, co w 艣wiecie niskich p艂ac nale偶y do rzadko艣ci).
Jaki by艂 wynik eksperymentu?
Autorka twierdzi, 偶e do wniosk贸w, do jakich dosz艂a, 艂atwo doj艣膰 mo偶e ka偶dy my艣l膮cy cz艂owiek.
Nie potrzebny jest doktorat z ekonomii. Wystarczy kartka papieru i o艂贸wek - sporz膮dzenie bilansu jakiego dokona艂a nie powinno nastr臋cza膰 trudno艣ci uczniom ni偶szych klas szko艂y podstawowej.