Trwa ładowanie...

Ekspansja polszczyzny

Ekspansja polszczyznyŹródło: Inne
d1k61zn
d1k61zn

Jeszcze nigdy tak wielu cudzoziemców nie uczyło się języka polskiego. Poprawne wymawianie ‘chrząszcza’ wkuwa tysiące Brytyjczyków, Belgów i Niemców.

Ten pęd ku nauce wynika - to oczywiste - z niespotykanej dotąd emigracji. Na Wyspach, gdzie naszych rodaków może być nawet milion, polski może się niedługo stać wręcz drugim najważniejszym językiem.

Według nieoficjalnych statystyk (zbiorczych danych na razie brak) co najmniej kilka tysięcy Brytyjczyków wkuwa polskie słówka. Przykładów jest wiele. Pracownicy firmy Money Shop w Millfield, która zajmuje się transferami pieniędzy, w ten sposób ułatwiają sobie obsługę klientów z Polski.
– Zatrudniliśmy nawet waszych rodaków, żeby pomogli Anglikom w szybszym opanowaniu najważniejszych zwrotów – mówi Liz Bruden z Money Shop.

Inna grupa zawodowa to policjanci. W wielu hrabstwach mundurowi noszą ze sobą rozmówki angielsko-polskie. A w nich zwroty: ‘Czy jesteś ranny?’ albo ‘Proszę ściszyć muzykę’. Polskiego uczą się też pracodawcy. W wielu regionach Zjednoczonego Królestwa organizowane są dla nich kursy, jest ich już kilkaset! Chcą mieć ułatwiony kontakt z pracownikami znad Wisły, których tak chętnie zatrudniają. W wielu zakładach stanowimy przecież prawie połowę załogi...

Ale kursy na Wyspach to niejedyny sposób nauki. Anthony Ash z Newcastle przyjechał na szkolenie polskiego do Warszawy.
– Jest już tak, że Anglikowi łatwiej znaleźć pracę w bankowości, gdy włada polskim. Pytanie o znajomość waszego języka pada choćby w rozmowie kwalifikacyjnej, i to jako jedno z pierwszych – mówi Ash.

d1k61zn

Z szacunków wynika, że liczba chętnych do nauki polskiego wzrosła w Wielkiej Brytanii o 200 proc. do kilku - kilkunastu tysięcy osób. I to tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Specjaliści twierdzą, że liczba Brytyjczyków posługujących się językiem Reja będzie rok w rok wzrastać o 20 proc. Albo jeszcze intensywniej.

– Na Wyspach język polski będzie niebawem jednym z obowiązkowych języków obcych w szkołach podstawowych i średnich – mówi Krystyna Milewska z ambasady polskiej w Londynie.
Do tej pory Brytyjczycy uczyli się w szkołach głównie francuskiego i hiszpańskiego, czasami niemieckiego - dodaje. To samo dotyczy brytyjskich uniwersytetów. Większość z nich już niebawem będzie miała polish studies, czyli wydziały polonistyczne uczące także naszej kultury.

Za Odrą języka polskiego uczą się nawet dzieci. Nauką zainteresowani są także mieszkańcy Nadrenii, Dolnej Saksonii i Kraju Saary. W zeszłym roku w kursach wzięło udział ponad 1,2 tys. Niemców. Nigdy dotąd nie było tylu zainteresowanych. Dlaczego? Z tego samego powodu - pracownicy z Polski i dodatkowo - zakupy u nas.

Odrębną grupą chcących szybko opanować polski są unijni urzędnicy. Na kursach organizowanych przez Komisję Europejską nasz język zgłębia kilkuset urzędników. Reszta czeka w kolejce. Ale wśród setek kursantów są nie tylko Europejczycy. Na zorganizowanym przez Centrum „Polonicum” kursie język zgłębiają Amerykanie, Nowozelandczycy, a nawet Meksykanie i Tadżycy.

d1k61zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k61zn