Trwa ładowanie...

Ekshumacja członków rodziny Schillera w celu zidentyfikowania czaszki poety

Ekshumacja członków rodziny Schillera w celu zidentyfikowania czaszki poetyŹródło: Inne
dat3xyk
dat3xyk

Antropolodzy ekshumowali zwłoki członków rodziny Friedricha Schillera w nadziei, że badania DNA pozwolą na zidentyfikowanie czaszki wielkiego niemieckiego poety i dramatopisarza.

- Szczątki zwłok były w stanie na tyle dobrym, że możliwe jest badanie DNA - cytuje w piątek Reuters Egona Moehlera, rzecznika władz miejskich Stuttgartu, gdzie dokonano ekshumacji trzech zwłok - najstarszego syna Schillera - Carla oraz wnuka Friedricha i jego żony.

Sprawa czaszki Schillera rozpoczęła się w 1826 roku, 21 lat po śmierci poety w Weimarze, gdy ze zbiorowego grobu, w którym został pochowany, wydobyto 23 czaszki. Ówczesny burmistrz Weimaru ogłosił, że największa z tych czaszek jest czaszką Schillera. Umieszczono ją w weimarskim domu Johanna Wolfganga Goethego .

W 1911 roku z tamtego zbiorowego grobu badacze wydobyli jeszcze jedną czaszkę i ogłosili, że to ona jest czaszką Schillera . Rozgorzał spór między uczonymi.

Teraz badania DNA, zainicjowane przez antropologów z Berlina i Fryburga, mają pomóc w ostatecznym zidentyfikowaniu czaszki wielkiego poety. Następnie planuje się rekonstrukcję twarzy Schillera za pomocą tomografii komputerowej.

dat3xyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dat3xyk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj