Ekranizacje trzech powieści powalczą o Oscary
W nocy z 28 na 29 lutego odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów. O najbardziej prestiżowe nagrody w przemyśle filmowym powalczą między innymi twórcy ekranizacji powieści „Zjawa. Opowieść o zemście”, „Wielki szort” i „Pokój”.
*W nocy z 28 na 29 lutego odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów. O najbardziej prestiżowe nagrody w przemyśle filmowym powalczą między innymi twórcy ekranizacji powieści „Zjawa. Opowieść o zemście”, „Wielki szort” i „Pokój”. *
„Zjawa” („The Revenant”) w reżyserii Alejandro G. Inarritu z Leonardo DiCaprio w roli głównej jest adaptacją powieści Michaela Plunke z 2002 roku. Historia rozgrywa się w roku 1823 i opowiada o losach trzydziestosześcioletniego Hugh Glassa (DiCaprio), który zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych i wyrusza na niebezpieczną wyprawę przez dziewicze, niezbadane terytoria. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i leżąc prawie bez życia, oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału, którzy zgłaszają się do tego zadania na ochotnika – są to John Fitzgerald, bezwzględny najemnik oraz młody Jim Bridger, przyszły „Król ludzi gór”. Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie – wszystko to,
co dawałoby mu jakąś szansę na samodzielne przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty.
(img|622217|center)
Filmowa adaptacja została nominowana w 12 kategoriach, między innymi dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszą reżyserię czy najlepszego aktora drugoplanowego (Tom Hardy)
.
„Big Short” w reżyserii Adama McKaya gości na ekranach polskich kin od 1 stycznia i może się pochwalić doborową obsadą. W filmie nominowanym do Oscara w pięciu kategoriach zagrał między innymi Brad Pitt, Christian Bale, Steve Carell i Ryan Gosling. Scenariusz jest adaptacją książki * „Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady”* Michaela Lewisa , w której autor odpowiada na pytania: Czy kryzys gospodarczy, który w 2008 roku dotknął rynki finansowe i bankowe na całym świecie, był do przewidzenia? Kto tak naprawdę na nim zarobił? Dlaczego garstka osób, która rozumiała, co się dzieje i co może się zdarzyć, nie obnosiła się zanadto ze swoją wiedzą?
(img|622218|center)
„Wielki Szort. W środku maszyny” zagłady to pierwszy dokument, który szczegółowo przedstawia kulisy największego ogólnoświatowego kryzysu naszych czasów. Lewis opowiada historię równie wciągającą i niezwykłą jak w swoich poprzednich bestsellerach, dowodząc po raz kolejny, że jest znakomitym, obdarzonym humorem kronikarzem naszych czasów.
Irlandzki dramat * „Pokój”* w reżyserii Lenny'ego Abrahamsona stanowi ekranizację powieści Emmy Donoghue o tym samym tytule. Książka opowiada o losach pięcioletniego Jacka, dla którego Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie, na wypadek, gdyby przyszedł wujek Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo...
(img|622219|center)
„Pokój” ma szansę na cztery statuetki w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Brie Larson), najlepszy reżyser (Lenny Abrahamson) i najlepszy scenariusz adaptowany (Emma Donoghue).