Trwa ładowanie...

Ekranizacja „Wojny polsko-ruskiej” od 22 maja w kinach

Ekranizacja „Wojny polsko-ruskiej” od 22 maja w kinachŹródło: Inne
d2a6y86
d2a6y86

„Wojna polsko-ruska”, ekranizacja głośnej książki Doroty Masłowskiej - nazwanej pierwszą polską powieścią dresiarską, wyreżyserowana przez Xawerego Żuławskiego, trafi do kin 22 maja. W obsadzie są m.in. Borys Szyc, Roma Gąsiorowska, Sonia Bohosiewicz oraz sama Masłowska .

„Wojna-polsko ruska” to opowieść o życiowych rozterkach i sercowych kłopotach dwudziestokilkuletniego dresiarza Andrzeja Robakowskiego, o pseudonimie "Silny" (w jego roli Borys Szyc).

Silny zażywa narkotyki, rzeczywistość często miesza mu się z fikcją za sprawą licznych surrealistycznych wizji. Jest antyglobalistą, przeciwnikiem amerykanizacji, nienawidzi Ruskich. Wszystko, co złe w jego życiu, to zdaniem Silnego właśnie wina panoszących się w Polsce Ruskich.

Miłością dresiarza jest śliczna, lecz niewierna blondynka Magda (Roma Gąsiorowska), która jednocześnie kocha i nienawidzi Silnego, nieustannie nim manipuluje i wzbudza jego zazdrość. Opętany obsesyjnym uczuciem do Magdy, a jednocześnie przepełniony złością, Silny wciąż podąża śladem dziewczyny.

d2a6y86

Na drodze tej spotyka cztery inne młode kobiety - Andżelę (Maria Strzelecka), Nataszę (Sonia Bohosiewicz), Alę (Anna Prus) i tajemniczą Dorotę (Dorota Masłowska). Przyjacielem, a zarazem konkurentem Silnego - między innymi w sprawach dotyczących kobiet - jest zagorzały kibic Arki Gdynia, dresiarz o pseudonimie Lewy (w jego roli Michał Czernecki).

* Dorota Masłowska napisała powieść Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną w wieku 19 lat.* Książka ukazała się w 2002 r. nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Stała się bestsellerem, otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike, przetłumaczono ją na wiele języków, m.in. na francuski, włoski, niemiecki, angielski, hiszpański, czeski i węgierski.

Zdaniem 37-letniego reżysera Xawerego Żuławskiego, siłą tej powieści są niesamowite monologi prowadzone przez autorkę w głowie jej literackiego alter ego: Silnego.
- Dlatego bohaterowie, których powołałem na ekran, posługują się językiem Masłowskiej - podkreślił reżyser.

W ocenie Żuławskiego, historia zapisana przez Dorotę Masłowską to eksplozja polskości - tej strasznej, pomieszanej, a jednocześnie w swej nudzie i szarości zupełnie niezwykłej. O swojej ekranizacji „Wojny...” Żuławski powiedział: „To film o wyobraźni i o jej sile sprawczej”.

d2a6y86

Według dystrybutora tego filmu, firmy ITI Cinema, „Wojna polsko-ruska” to bezkompromisowa opowieść o młodych ludziach głodnych emocji i przeżyć, o sile uczuć, które sprawiają, że chcemy w życiu spróbować wszystkiego.

Xawery Żuławski (ur. 1971 w Warszawie), syn reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek, ukończył reżyserię w łódzkiej Filmówce. W dorobku ma już film „Chaos”, uhonorowany w 2007 r. główną nagrodą Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film - Wielkim Jantarem za najlepszy polski debiut fabularny.

d2a6y86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a6y86

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj