Fundacja Kobieca eFKa, jedna z najstarszych organizacji feministycznych w Polsce, obchodzi w styczniu 15. rocznicę swojego powstania.
Z okazji jubileuszu działaczki fundacji podsumowują dokonania i zapowiadają dalszą działalność na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.
– eFKa jest jedną z pierwszych organizacji feministycznych, założonych w Polsce po 1989 roku. Siedzibę ma w Krakowie, lecz prowadzi zarówno lokalną, jak i ogólnopolską działalność na rzecz solidarności i niezależności kobiet, przeciw dyskryminowaniu kobiet i na rzecz kultury kobiecej – powiedziała członkini zarządu eFKi Sławomira Walczewska.
Jak wyjaśniła, eFKa wywodzi się z marcowych konferencji feministycznych, które były organizowane w Krakowie od roku 1987, jeszcze przed zarejestrowaniem stowarzyszenia.
– To była podstawowa forma spotkań. Z tych spotkań powstała pierwsza książka polskich feministek Głos mają kobiety w 1992 roku. Potem zaczęłyśmy wydawać periodyk „Pełnym głosem”, który ukazywał się od 1993 do 1997 roku i był jedynym wówczas ogólnopolskim periodykiem feministycznym. Obecnie wydajemy „Zadrę”, wychodzącą od 1999 roku. Wydajemy także publikacje książkowe – powiedziała Walczewska.
Do swoich osiągnięć eFKa zalicza: integrowanie w pierwszej połowie lat 90. polskiego ruchu feministycznego; publikowanie i dokumentowanie myśli feministycznej w Polsce; utworzenie w Krakowie w 1995 roku Centrum Kobiet; wyszkolenie pierwszych polskich trenerek kursów samoobrony i asertywności WenDo, które pracują obecnie w ośmiu większych miastach Polski. Za swoje osiągnięcie uważa także wspieranie aktywności politycznej kobiet i promowanie idei współdziałania kobiet w polityce ponad podziałami partyjnymi w ramach programu Wybory kobiet.
– Przez te 15 lat ogromnie dużo się zmieniło. Wtedy mówienie, że kobiety są dyskryminowane, wydawało się jakimś anachronizmem XIX- wiecznym, potem stało się tematem dyskursu publicznego. Wprowadzałyśmy też do tego dyskursu publicznego inne tematy, jak ten, że kobiety same powinny decydować o swoim macierzyństwie, że w polskich domach istnieje przemoc, że w społeczeństwie występuje handel kobietami – podsumowuje 15-letnią działalność Sławomira Walczewska.
Jak deklarują członkinie zarządu eFKi Sławomira Walczewska i Beata Kozak, Fundacja Kobieca eFKa będzie nadal działać na rzecz kobiet, domagając się od rządu, w duchu społeczeństwa obywatelskiego, konsultowania jego decyzji z tymi, których te decyzje dotyczą, oraz informując polską i międzynarodową opinię publiczną o działaniach rządu na rzecz wyrównywania statusu kobiet i mężczyzn.
– Z niepokojem obserwujemy krok wstecz, jaki na naszych oczach dokonuje się wraz z kontrowersyjnymi decyzjami oraz zaniechaniami obecnego rządu, np.: wydłużanie urlopów macierzyńskich, likwidacja biura pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, brak działań na rzecz realizacji międzynarodowych zobowiązań Polski, dotyczących wyrównywania szans kobiet i mężczyzn i zapobiegania dyskryminacji kobiet – przyznają działaczki.
Działalność eFKi finansowana była z jednorazowych dotacji organizacji i fundacji polskich i zagranicznych. W przyszłości eFKa także liczy na wsparcie ze strony miasta oraz instytucji państwowych.