Trwa ładowanie...
d34mowr
wspomnienia
23 kwietnia 2010, 13:52

Efekty konkursu na wspomnienia z PRL-u trafiły do Biblioteki Śląskiej

d34mowr
d34mowr

Blisko 150 prac, które spłynęły na konkurs poświęcony wspomnieniom z młodości przypadającej w czasach PRL, organizatorzy przekazali Bibliotece Śląskiej.

Konkurs ogłosił w listopadzie ub. roku poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek. 149 nadesłanych prac oceniała komisja, w składzie z m.in. dyrektorem BŚ prof. Janem Malickim, historykiem Uniwersytetu Śląskiego prof. Zygmuntem Woźniczką oraz socjologiem z tej samej uczelni prof. Jackiem Wodzem.

Nadesłane wspomnienia objęły cały okres istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - od refleksji z czasów powojennych, stalinowskich, po stan wojenny i lata osiemdziesiąte. Według organizatorów, w tekstach nie brakowało krytycznych opinii - dotyczących tak stanu wojennego, jak i czasów powojennych.

Odbierając konkursowe prace prof. Malicki podkreślił, że - zgodnie z prawem autorskim - będą na razie udostępniane badaczom tylko za zgodą autorów, jeśli uda się do nich dotrzeć. Zaznaczył, że jest to dokumentacja inna niż ta, do której badacze mają obecnie dostęp. Dyrektor BŚ wskazał też na jej wartość - jako pamiętników, które dokumentują prawdę.

- W pamiętnikach ujawnia się zupełnie inny świat - odczuć własnych autora. Na historię możemy patrzeć przez wszelakie uogólnienia, ale one dają prawdopodobieństwo lub często fikcję (...). Natomiast prawda to prawda doświadczeń każdego człowieka. To, jak my oceniamy czas, w którym żyliśmy, to prawda najprawdziwsza - wskazał Malicki.

d34mowr

Większość tekstów na konkurs nadesłali emeryci, zdarzali się też autorzy, których młodość przypadła na lata osiemdziesiąte. Część prac powstała już dawno - np. jako pamiętniki czy opracowania naukowe - niektóre zostały już gdzieś wydane. Objętość nie była ograniczona, teksty liczyły od kilku do kilkuset stron. Łącznie komisja przeczytała stron ok. 2 tys.

Nagrodzone w konkursie prace to wspomnienia o charakterze pamiętnikarskim, spisane chronologicznie.Autorów trzech wybranych przez konkursową komisję prac prof. Gierek zaprosił - z osobą towarzyszącą - na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego. Dziesięcioro wyróżnionych autorów doceniono upominkami.

Prof. Adam Gierek jest jednym z dwóch synów zmarłego w lipcu 2001r. byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. W swojej pracy naukowej zajmował się przede wszystkim metalurgią. W 2004 r. z rekomendacji Unii Pracy został wybrany deputowanym do Parlamentu Europejskiego, jest członkiem Partii Europejskich Socjalistów. W zbliżających się eurowyborach startuje z drugiego miejsca na śląskiej liście SLD-UP.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj