Trwa ładowanie...
d9ql4v6
black
23-04-2010 13:18

Edwin Black znów w akcji

Edwin Black opublikował w zeszłym roku pracę IBM i holocaust, w której oskarżył amerykańskiego giganta komputerowego o kolaborację z Hitlerem w dziele zagłady Żydów.

d9ql4v6
d9ql4v6

Nowe wydanie książki, które ma się ukazać w tym tygodniu, przynosi według niego dodatkowe dowody, że IBM i jego niemiecka filia Dehomag pomogły nazistom wcielić w życie ich ludobójcze plany. Historycy współpracujący z Blackiem przy analizowaniu dokumentów oświadczyli, że w nowym wydaniu książki udało się złożyć w spójną całość dotychczas fragmentaryczne informacje o roli sprzętu liczącego IBM w kierowaniu przewozem milionów ludzi do obozów śmierci na terenie okupowanej Polski. Black i jego badacze podają, że dokumenty władz hitlerowskich, odkryte niedawno w Archiwach Narodowych USA, oraz zeznania polskich świadków, łączą bezpośrednio działalność amerykańskiej centrali IBM z działaniami Trzeciej Rzeszy w okupowanej Polsce.

Historycy wiedzieli od dawna, że hitlerowcy posługiwali się produkowanymi przez IBM tabulatorami, które od nazwiska wynalazcy nazywano maszynami Holleritha. W erze przedkomputerowej maszyny Holleritha, wykorzystujące technikę kart dziurkowanych, były najdoskonalszymi urządzeniami informatycznymi i miały tysiące zastosowań, od łamania nieprzyjacielskich kodów po opracowywanie wyników spisu. Jednak dopiero wydana w zeszłym roku książka Blacka zapoczątkowała dyskusję o tym, w jakim stopniu IBM-owska technika kart dziurkowanych ułatwiła hitlerowcom na przykład stworzenie list Żydów i innych ofiar, które potem wysyłano do obozów zagłady. Gdy ukazało się pierwsze wydanie książki Blacka, niektórzy badacze czasów holokaustu zgodzili się z jego tezą, że IBM i Dehomag odegrały istotną rolę w realizacji ludobójczych planów Hitlera. Inni oświadczyli jednak, że maszyny licząco-analityczne IBM miały niewiele wspólnego z holokaustem, a naziści rejestrowali i tropili Żydów głównie zwykłymi sposobami.

pap

d9ql4v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ql4v6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj