Pisarz Edward Redliński otrzymał w czwartek po południu w Białymstoku ogólnopolską literacką nagrodę imienia Franciszka Karpińskiego . Przyznaje ją oddział okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.
Edwarda Redlińskiego uhonorowano za odwagę, z jaką podejmuje zagadnienia człowieka poddawanego niszczącej presji współczesnej cywilizacji - jak napisała w uzasadnieniu kapituła nagrody, której przewodniczy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Celem nagrody jest m.in. - jak podaje stowarzyszenie - pogłębianie i upowszechnianie rozumienia, czym jest literatura w wymiarze chrześcijańskim i jakie jest jej znaczenie dla rozwoju człowieka, jego godności i podmiotowości. Redliński jest piętnastym laureatem nagrody.
* Edward Redliński jest związany z Białostocczyzną.* Urodził się we Frampolu koło Białegostoku. Jest m.in. autorem Konopielki , Szczuropolaków i Szczurojorczyków , sztuk teatralnych: Czworokąt, Cud na Greenpoincie. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodami Fundacji imienia Kościelskich i ministra kultury.
Jak podkreślił podczas uroczystości abp Edward Ozorowski, Redliński jest pisarzem niezłomnym, a to, co pisze, metropolita postrzega jako wystarczające uzasadnienie do bycia laureatem tej nagrody. Arcybiskup wspomniał, że znają się z Edwardem Redlińskim od wielu lat, w czasach szkolnych można powiedzieć, że się przyjaźnili, choć zastrzegł, że nie wpłynęło to na wybór laureata nagrody.
Przewodniczący podlaskiego oddziału Civitas Christiana Edward Wróbel powiedział, że Redliński jest ceniony za pokazanie losów ludzi uwikłanych w otaczający ich, zmieniający się świat i jest to znacząca twórczość o charakterze uniwersalnym.
Wygłaszający laudację prof. Dariusz Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku uznał, że * Redliński jest jedynym bezspornym z punktu widzenia kraju znakiem rozpoznawczym literackiego Białegostoku*. Podkreślał też, że bez Redlińskiego nie byłoby nurtu chłopskiego w polskiej prozie powojennej, bo autor ten jest chlebem razowym tego nurtu, tym, kto ten nurt wietrzy.
Po raz pierwszy nagrodę imienia Franciszka Karpińskiego przyznano w 1995 roku. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski . W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska , Ernest Bryll , prof. Anna Świderkówna , prof. Irena Sławińska , prof. Teresa Kostkiewiczowa , Marek Skwarnicki .
Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński , autor sielanek (Laura i Filon), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. Kiedy ranne wstają zorze i Wszystkie nasze dziennie sprawy - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku, gdzie przebywał na zaproszenie Izabeli Branickiej, mecenatki kultury, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego, powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd Bóg się rodzi.