Trwa ładowanie...

Dziś Światowy Dzień Książki

Dziś Światowy Dzień KsiążkiŹródło: Inne
dyb1c13
dyb1c13

Dziś Światowy Dzień Książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes , Wiliam Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona , Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova , Josepa Pla, Wiliama Szekspira i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa , lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

dyb1c13

W dniach 18 - 19 kwietnia w wielu księgarniach na terenie całego kraju, klienci będą mogli kupić książki w promocyjnej cenie.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodowej i TNS OBOP czytelnictwo w 2008 r. spadło aż o 18 proc. – mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.
Jesteśmy w ogonie Europy, w Niemczech i Skandynawii wskaźnik czytelnictwa przekracza 80 proc.!
- Więc nie możemy z zadowoleniem założyć ręce i czekać, aż czytelnicy sami przyjdą do księgarń. Trzeba ich do tego nieustannie zachęcać – dodaje Marciszuk.

Celem kampanii jest przypomnienie, że czytanie to przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu, a książki zachwycają i poszerzają wyobraźnię. Czytanie zwiększa zasób słownictwa, uczy tolerancji, przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

dyb1c13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyb1c13