Wręczenie wspólnej nagrody Torunia i Getyngi będzie kulminacyjnym momentem rozpoczynającego się w piątek 13. Toruńskiego Festiwalu Książki. W ciągu dwóch tygodni imprezy odbywać się będą potkania autorskie, warsztaty, konkursy, wystawy i promocje książek.
– Festiwal otworzy w piątek konferencja popularno-naukowa „ Samuel Bogumił Linde z Torunia i jego dzieło. Jubileusz 200 rocznicy wydania Słownika Języka Polskiego” oraz otwarcie wystawy poświęconej uczonemu. Postać lingwisty jeszcze kilkakrotnie zagości w kalendarzu festiwalowych imprez, gdyż bieżący rok jest w Toruniu Rokiem Lindego – poinformowała Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Festiwal będzie okazją do spotkania z laureatami 11. edycji nagrody imienia toruńskiego leksykografa, którą władze Torunia i Getyngi przyznają ludziom słowa. Wyróżnienia otrzymują zawsze dwaj laureaci: z Polski i Niemiec, wręczane są na zmianę w Toruniu i Getyndze, a otrzymać je mogą twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji.
– Tegorocznymi laureatkami są dwie poetki: Ewa Lipska i Sara Kirsch. Polska artystka do tej pory wydała 19 tomików wierszy, jest absolwentką malarstwa, jednak to jej wielka osobowość literacka zadecydowała, że została polską laureatką Nagrody im. Lindego – zaznaczyła Agnieszka Pietrzak.
Uhonorowana ze strony niemieckiej Sara Kirsh w swojej liryce zajmowała się m.in. tragedią ludzką w czasach nazizmu. Wręczenie nagrody odbędzie się w sobotę, w toruńskim Dworze Artusa.
Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą dwaj laureaci Nagrody im. Lindego z poprzednich lat: Włodzimierz Kowalewski i Paweł Huelle , którzy przybliżą swoją literaturę podczas spotkań autorskich. W programie festiwalu znalazły się także obchody 15-lecia Kwartalnika Artystycznego, periodyku wydawanego w Bydgoszczy i Toruniu.
W tym roku Toruń odwiedzą także m.in. Szymon Hołownia, Krzysztof Varga , Michał Jagiełło , Michał Ogórek oraz laureat Nagrody Kościelskich Adam Wiedemann . Miłośnicy poezji będą mogli również uczestniczyć w premierze najnowszej książki Marcina Świetlickiego i Wojciecha Bonowicza Nieoczywiste....
Toruńskim akcentem imprezy będzie wieczór autorski Marii Kaloty-Szymańskiej w pięćdziesięciolecie pracy twórczej oraz spotkanie z Szymonem Szwarcem i Rafałem Skoniecznym z grupy Poeci za Kratkami. Tradycyjnie już przygotowano Konkurs Jednego Wiersza. Rozstrzygnięty zostanie również Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O liść konwalii" im. Z. Herberta.
Dopełnieniem spotkań z liryką będzie cykl „Z zadyszki poetyckiej”, w którym wiersze Edwarda Stachury (w 70. rocznicę urodzin) interpretować będą aktorzy Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których dzieci będą mogły zapoznać się z techniką rysowania komiksów, a także spotkanie z pisarką Joanną Olech .
Artystycznymi atrakcjami festiwalu będą wernisaż wystawy „Tematyka historyczna w czeskim komiksie” w Domu Muz oraz koncert piosenki literackiej w wykonaniu krakowskich artystów. Festiwal zakończy się 5 grudnia.