Trwa ładowanie...

Dziś mija 30 lat od śmierci królowej kryminału

Dziś mija 30 lat od śmierci królowej kryminałuŹródło: Inne
dkkptfe
dkkptfe

Dziś mija 30 lat od śmierci Agathy Christie .

Nazywano ją królową kryminału i pierwszą damą zbrodni, a na całym świecie sprzedano ponad dwa miliardy jej książek.

Angielska pisarka jest autorką 80 powieści i kilkunastu sztuk teatralnych. Jej książki przetłumaczono na 45 języków obcych.

Do klasyki literatury kryminalnej należą takie jej powieści, jak: Morderstwo w Orient Expressie , Śmierć na Nilu i sztuka Pułapka na myszy . Agatha Mary Clarissa Miller przyszła na świat 15 września 1890 roku. Dzieciństwo upłynęło jej w późnowiktoriańskiej Anglii. Uczyła się na pensji dla panienek z dobrych domów. Pierwszego męża, pułkownika Archibalda Christie, Agatha poznała w 1912 roku na balu.

dkkptfe

Podczas I wojny światowej pracowała w Ochotniczym Komitecie Pomocy, najpierw jako pielęgniarka, potem jako pomocnica w aptece. Jej mąż Archibald Christie walczył na froncie. Pobrali się 24 grudnia 1914.

W 1919 roku na świat przyszła ich córka Rosalind, a rok później ukazała się pierwsza powieść Agaty Christie - Tajemnicza historia w Styles . Wówczas to po raz pierwszy na kartach powieści pojawiła się postać detektywa Herkulesa Poirot.

Poirot to jedna z najbardziej sugestywnie nakreślonych postaci literackich angielskiej pisarki. Ten niewysoki jegomość o czarnych, wypielęgnowanych wąsach przywiązywał wielką wagę do starannego ubioru i dobrych manier. Lubił słodkie syropy, cienkie, rosyjskie papierosy, herbatki ziołowe i miał słabość do zakochanych. Wystąpił w trzydziestu trzech powieściach, jednej sztuce teatralnej i kilkudziesięciu opowiadaniach.

Inną znaną postacią powołaną do życia przez Agathę Christie była starsza pani, detektyw-amator Jane Marple, którą czytelnicy poznali w 1930 roku w powieści Morderstwo na plebanii .

dkkptfe

W 1926 roku ukazało się Zabójstwo Rogera Ackroyda - pierwsza powieść, która przyniosła autorce większy rozgłos. W tym samym roku w jej życiu miały miejsce dwa dramatyczne wydarzenia - zmarła jej matka i porzucił ją mąż. Pisarka zareagowała załamaniem i próbą ucieczki. W grudniu Agatha Christie zniknęła z domu na dziesięć dni, które spędziła pod fałszywym nazwiskiem w hotelu w Harrogate, wywołując sensację na łamach prasy.

Swojego drugiego męża, młodszego od niej o 14 lat archeologa Maxa Mallowena, pisarka poznała w 1930 r. podczas podróży na Bliski Wschód. „Archeolog to najlepszy kandydat na męża, jakiego można sobie wyobrazić. Im starsza staje się żona, tym bardziej wzrasta jej wartość w oczach męża” - mawiała Christie o Maksie, z którym była do końca życia i który przeżył ją zaledwie o dwa lata.

Agata Christie , autorka kryminałów, miała swoją drugą twarz - pod pseudonimem Mary Westmacott napisała również parę powieści miłosnych, które traktowała równie poważnie, co powieści o przygodach Herkulesa Poirot.

*Ostatnia powieść Christie , Tajemnica Wawrzynów , ukazała się w 1973 roku. * Pisarka zmarła 12 stycznia 1976 roku.

dkkptfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkkptfe