Trwa ładowanie...

Dzika świnia z Celbes. Odkryto najstarsze malowidło naskalne w historii

Kolejne niesamowite odkrycie na wyspie Celbes. Znaleziono malunek stworzony ponad 45,5 tys. lat temu. Prawdopodobnie to nie koniec odkryć. Ostatnie 3 lata zupełnie zmieniły europocentryczne spojrzenie na początki kultury i sztuki na naszej planecie.

Najstarsze malowidło naskalne odkryto na CelebesieNajstarsze malowidło naskalne odkryto na CelebesieŹródło: kadr z filmu
d1qhtpt
d1qhtpt

Na indonezyjskiej wyspie Celebes odkryto najstarsze jak dotąd dzieło sztuki figuratywnej. Badacze twierdzą, że rysunek został stworzony ponad 45,5 tys. lat temu. Dotychczas myślano, że najstarszym malowidłem w historii człowieka jest obraz walki lub ujarzmiania mający prawie 44 tys. lat.

Wygląda jednak na to, że indonezyjska wyspa Celebes skrywa jeszcze niejedną tajemnicę. Zdaniem grupy archeologów ludzie pojawili się tam ok. 65 tys. lat temu. W kompleksie wapiennych jaskiń znajduje się jeszcze wiele niezbadanych zakamarków. Prawdopodobne jest więc, że w niedalekiej przyszłości znów usłyszymy o kolejnym prehistorycznym obrazie.

Pierwszy obraz zwierzęcia. Malowidło ma dziesiątki tysięcy lat

Jak na razie podziwiamy naturalnych rozmiarów (rysunek ma 136 cm długości i 54 cm wysokości) obraz stworzony przy użyciu czerwonego barwnika i przedstawiający świnię celebeską. Towarzyszą jej pozostałości innych malunków, jednak oddalone nieco dwie świnie nie zachowały się już tak dobrze. Obraz został też "podpisany" - na ścianie odbito dwie ludzkie dłonie.

d1qhtpt

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że sztuka ma swoje początki w Europie. Pod koniec 2018 r., ogłoszono jednak sensacyjne odkrycie na wschodnim Borneo, gdzie w wapiennej jaskini zachowały się malunki zwierząt oraz ślady odciśniętych dłoni sprzed co najmniej 40 tys. lat. Dziś już wiemy, że mieszkańcy Indonezji mieli znaczący wpływ na naszą kulturę.

Czy wszyscy pierwsi malarze należeli do homo sapiens? Żyjący dziś ludzie zaliczani są do jednego gatunku. Jednak w czasie powstawania skalnych malunków w jaskini Leang Bulu'Sipong na ziemi żyło więcej należących do rodzaju Homo gatunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj