''Dziewczyny wyklęte'' - kobieca konspiracja po 1945 roku
Koniec wojny nie był końcem walki
O "żołnierzach wyklętych" wydaje się, że napisano już całkiem sporo i teksty te najczęściej dotyczą mężczyzn. Szymon Nowak postanowił uzupełnić istotną lukę, jaką są historie kobiet związanych z antykomunistycznym podziemiem, i przygotował obszerną książkę zatytułowaną "Dziewczyny wyklęte" opublikowaną nakładem wydawnictwa Fronda. Ta ponadpięciusetstronicowa praca przybliża portrety kilkunastu najważniejszych zdaniem autora kobiet i dziewcząt, które pozostały w konspiracji po 1945 roku. W beletryzowanych dziejach każdej z nich przebija pewien zauważalny schemat, nie brakuje także subiektywnego zdania autora na temat podejmowanych przez bohaterki decyzji. Na kolejnych stronach galerii przedstawimy bliżej wybrane "wyklęte panny" i ich tragiczne losy w powojennej Polsce.
Były prześladowane, aresztowane, nierzadko - torturowane. Zmuszano je do współpracy, a oporne skazywano na śmierć. Ich winą była miłość do ojczyzny i odmowa podporządkowania się komunistycznej władzy. Mowa o "dziewczynach wyklętych", młodych bojowniczkach i sanitariuszkach, które po 1945 roku postanowiły wesprzeć tych żołnierzy dawnej Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni.
O "żołnierzach wyklętych" wydaje się, że napisano już całkiem sporo i teksty te najczęściej dotyczą mężczyzn. Szymon Nowak postanowił uzupełnić istotną lukę, jaką są historie kobiet związanych z antykomunistycznym podziemiem, i przygotował obszerną książkę zatytułowaną właśnie "Dziewczyny wyklęte" opublikowaną nakładem wydawnictwa Fronda.
Ta ponadpięciusetstronicowa praca przybliża portrety kilkunastu najważniejszych zdaniem autora kobiet i dziewcząt, które pozostały w konspiracji po 1945 roku. W beletryzowanych dziejach każdej z nich przebija pewien zauważalny schemat, nie brakuje także subiektywnego zdania autora na temat podejmowanych przez bohaterki decyzji. Na kolejnych stronach galerii przedstawimy bliżej wybrane "wyklęte panny" i ich tragiczne losy w powojennej Polsce.