Trwa ładowanie...

Dziewczyny mają moc. Odkryj w czym tkwi siła kobiet

”Jeśli jesteś zdeterminowana możesz zmienić świat”, mówi dziewięcioletnia Ruby, jedna z bohaterek albumu Kate T. Parker. Książka powstała jako wyraz sprzeciwu wobec stereotypów związanych z płcią, które odbierają dorastającym dziewczętom pewność i wiarę w siebie.

Dziewczyny mają moc. Odkryj w czym tkwi siła kobietŹródło: Kate T. Parker
d2mn3f7
d2mn3f7

Zaczęło się od osobistej historii, zdjęć, jakie Kate T. Parker zaczęła robić swoim córkom. Dziewięcioletniej Elli i sześcioletniej Alice. Od fotografii, na których zapisywała różne momenty, chwile, podczas których jej dwie dziewczynki były głośne, czasem brudne, nawet głupie, nieustraszone, niezależne, pewne siebie, zacięte.

Zdjęcia publikowała na Instagramie z ważnym dla siebie przekazem. Kompletnie nie zgadzającym się z tym, jaki niektóre media wysyłają do kobiet i dziewcząt, że piękno to odpowiednia fryzura, idealna waga czy fantastyczny strój. Bo według fotografki prawdziwe piękno, to bycie w stu procentach sobą.

Kate T. Parker
Źródło: Kate T. Parker

Książka-album Kate T. Parker zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.

d2mn3f7

Ten przekaz, że bycie pewną siebie, czyni kobietę piękną, podchwyciły tysiące na całym świecie. Prace Kate zaczęły rozchodzić się w sieci wiralowo. Najpierw do czerwoności rozgrzał się Instagram, potem pokazały je telewizje, jak choćby potężna stacja CNN. Popularne portale, w samym Buzzfeed zobaczyło je milion osób. Zdjęcia drukowała prasa od ”The Washington Post”, przez ”Cosmopolitan”, ”Vanity Fair”, po ”Glamour”. Wszędzie tam przyjmowano je z entuzjazmem i nazywano inspiracją. Książka była naturalną konsekwencją, kwestią czasu.

W albumie ”Dziewczyny mają moc. Chcemy być sobą” - znalazło się dwieście fotografii. Dokumentują zarówno drobne momenty zwycięstwa, jakie przeżywały ich bohaterki. Jak i poważne zmagania z przeciwnościami życia. Dziewczynki i młode kobiety w obiektywie Parker emanują siłą. Wygrywające mecz koszykówki na wózku, uosabiają niezłomność. Ćwiczące na pointach, wytrwałość. Tańczące w deszczu, czy ubrudzone błotem, nieskrępowaną radość. Wolne, piękne, pełne mocy. "Jedno z moich ulubionych zdjęć zrobiłam tuż przed pierwszym triathlonem Elli" - mówi Kate. "Była naprawdę zdenerwowana, więc powiedziałem:" Hej, pokaż mi, na jak odważną możesz wyglądać. " Kiedy pokazałem jej zdjęcie, powiedziała: "O, tak!" Udawanie silnej dało jej siłę, by po minucie powiedzieć: Taka właśnie jestem"

Kate T.Parker
Źródło: Kate T.Parker

_Nie ma ograniczeń i stereotypów. Jeśli cel obiorą dziewczęta – wszystko jest możliwe. _

d2mn3f7

– Martwi mnie to, na co moje córki i ich przyjaciółki są narażone, i to, jaki wpływ na ich opinie o własnych ciałach i własnej tożsamości mają internet, telewizja i czasopisma. Pragnę, żeby te zdjęcia przeciwstawiły się owym negatywnym głosom, które wmawiają nam, że nie jesteśmy dość dobre, dość szczupłe, dość ”cokolwiek”. Jesteśmy więcej niż dość! Chciałam, żeby te dziewczęta mogły – za pośrednictwem przedstawionych tu fotografii – usłyszeć własny głos, i pragnęłam zachęcić je do tego, by zawsze nim mówiły. Głośno! - napisała o swoim albumie Parker. Są głosy, że zapoczątkowała nim światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.

Przez całe życie była sportowcem, trenowała piłkę nożną. "Dorastałem uprawiając sport, dziewczyny, z którymi rywalizowałam na boisku, były naprawdę silne i pewne siebie" - mówi. "Nie miały czasu martwić się, jak wyglądają. Patrząc na nie zrozumiałem, że ich wartość została określona przez coś innego, coś silniejszego".

Kate T. Parker
Źródło: Kate T. Parker

Silne, wspierające się dziewczyny, staną się pewnymi siebie, spełnionymi kobietami.

d2mn3f7

– Moim głównym celem było pokazanie co dziś znaczy ”siła” - mówi Kate T. Parker. – Każda dziewczyna, którą spotkałam jest fantastyczna. Całe moje życie, wierzyłam w tę potężną ideę, że dziewczyny powinny być wolne, aby móc zostać kimkolwiek zechcą. Teraz wszystko, co musiałam zrobić, to zebrać razem te zdjęcia, które już zrobiłem i opowiedzieć historię.

Sportretowała biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. – Bycie dziewczyną nic nie zmienia. Mamy po prostu inne ciało. Siła pozwala określić, na ile jest się mocną nawet wtedy, kiedy inni w ciebie wątpią, mówi jedna z nich, dwunastoletnia Oriana.

Ale jeśli chcesz być królewną w różowej sukience, bądź nią. "Bez względu na to, jakie są wasze dzieci, celebrujcie to" – radzi rodzicom artystka. Fotograficzny projekt zainspirował Kate założenia organizacji ”Strong Is the New Pretty” - współpracującej z działającymi już ”Girls on the Run” i ”The Bully Project”, które inwestują w zdrowie i edukację dziewcząt. Kiedy nie fotografuje, można ją spotkać na boisku, spełnia się w pracy trenerskiej, zajmując drużynami piłkarskimi swoich córek.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

_”Dziewczyny mają moc”, Kate T. Parker, tłumaczenie Agnieszka Wyszogrodzka- Gaik, wydawnictwo Wielka Litera.

Obejrzyj też: Mielcarz wyznaje: "Każda kobieta doświadczyła dyskryminacji"

d2mn3f7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mn3f7