Dziewczyny mają moc. Odkryj w czym tkwi siła kobiet
”Jeśli jesteś zdeterminowana możesz zmienić świat”, mówi dziewięcioletnia Ruby, jedna z bohaterek albumu Kate T. Parker. Książka powstała jako wyraz sprzeciwu wobec stereotypów związanych z płcią, które odbierają dorastającym dziewczętom pewność i wiarę w siebie.
Zaczęło się od osobistej historii, zdjęć, jakie Kate T. Parker zaczęła robić swoim córkom. Dziewięcioletniej Elli i sześcioletniej Alice. Od fotografii, na których zapisywała różne momenty, chwile, podczas których jej dwie dziewczynki były głośne, czasem brudne, nawet głupie, nieustraszone, niezależne, pewne siebie, zacięte.
Zdjęcia publikowała na Instagramie z ważnym dla siebie przekazem. Kompletnie nie zgadzającym się z tym, jaki niektóre media wysyłają do kobiet i dziewcząt, że piękno to odpowiednia fryzura, idealna waga czy fantastyczny strój. Bo według fotografki prawdziwe piękno, to bycie w stu procentach sobą.
Książka-album Kate T. Parker zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.
Ten przekaz, że bycie pewną siebie, czyni kobietę piękną, podchwyciły tysiące na całym świecie. Prace Kate zaczęły rozchodzić się w sieci wiralowo. Najpierw do czerwoności rozgrzał się Instagram, potem pokazały je telewizje, jak choćby potężna stacja CNN. Popularne portale, w samym Buzzfeed zobaczyło je milion osób. Zdjęcia drukowała prasa od ”The Washington Post”, przez ”Cosmopolitan”, ”Vanity Fair”, po ”Glamour”. Wszędzie tam przyjmowano je z entuzjazmem i nazywano inspiracją. Książka była naturalną konsekwencją, kwestią czasu.
W albumie ”Dziewczyny mają moc. Chcemy być sobą” - znalazło się dwieście fotografii. Dokumentują zarówno drobne momenty zwycięstwa, jakie przeżywały ich bohaterki. Jak i poważne zmagania z przeciwnościami życia. Dziewczynki i młode kobiety w obiektywie Parker emanują siłą. Wygrywające mecz koszykówki na wózku, uosabiają niezłomność. Ćwiczące na pointach, wytrwałość. Tańczące w deszczu, czy ubrudzone błotem, nieskrępowaną radość. Wolne, piękne, pełne mocy. "Jedno z moich ulubionych zdjęć zrobiłam tuż przed pierwszym triathlonem Elli" - mówi Kate. "Była naprawdę zdenerwowana, więc powiedziałem:" Hej, pokaż mi, na jak odważną możesz wyglądać. " Kiedy pokazałem jej zdjęcie, powiedziała: "O, tak!" Udawanie silnej dało jej siłę, by po minucie powiedzieć: Taka właśnie jestem"
_Nie ma ograniczeń i stereotypów. Jeśli cel obiorą dziewczęta – wszystko jest możliwe. _
– Martwi mnie to, na co moje córki i ich przyjaciółki są narażone, i to, jaki wpływ na ich opinie o własnych ciałach i własnej tożsamości mają internet, telewizja i czasopisma. Pragnę, żeby te zdjęcia przeciwstawiły się owym negatywnym głosom, które wmawiają nam, że nie jesteśmy dość dobre, dość szczupłe, dość ”cokolwiek”. Jesteśmy więcej niż dość! Chciałam, żeby te dziewczęta mogły – za pośrednictwem przedstawionych tu fotografii – usłyszeć własny głos, i pragnęłam zachęcić je do tego, by zawsze nim mówiły. Głośno! - napisała o swoim albumie Parker. Są głosy, że zapoczątkowała nim światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.
Przez całe życie była sportowcem, trenowała piłkę nożną. "Dorastałem uprawiając sport, dziewczyny, z którymi rywalizowałam na boisku, były naprawdę silne i pewne siebie" - mówi. "Nie miały czasu martwić się, jak wyglądają. Patrząc na nie zrozumiałem, że ich wartość została określona przez coś innego, coś silniejszego".
Silne, wspierające się dziewczyny, staną się pewnymi siebie, spełnionymi kobietami.
– Moim głównym celem było pokazanie co dziś znaczy ”siła” - mówi Kate T. Parker. – Każda dziewczyna, którą spotkałam jest fantastyczna. Całe moje życie, wierzyłam w tę potężną ideę, że dziewczyny powinny być wolne, aby móc zostać kimkolwiek zechcą. Teraz wszystko, co musiałam zrobić, to zebrać razem te zdjęcia, które już zrobiłem i opowiedzieć historię.
Sportretowała biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. – Bycie dziewczyną nic nie zmienia. Mamy po prostu inne ciało. Siła pozwala określić, na ile jest się mocną nawet wtedy, kiedy inni w ciebie wątpią, mówi jedna z nich, dwunastoletnia Oriana.
Ale jeśli chcesz być królewną w różowej sukience, bądź nią. "Bez względu na to, jakie są wasze dzieci, celebrujcie to" – radzi rodzicom artystka. Fotograficzny projekt zainspirował Kate założenia organizacji ”Strong Is the New Pretty” - współpracującej z działającymi już ”Girls on the Run” i ”The Bully Project”, które inwestują w zdrowie i edukację dziewcząt. Kiedy nie fotografuje, można ją spotkać na boisku, spełnia się w pracy trenerskiej, zajmując drużynami piłkarskimi swoich córek.
_”Dziewczyny mają moc”, Kate T. Parker, tłumaczenie Agnieszka Wyszogrodzka- Gaik, wydawnictwo Wielka Litera.