Trwa ładowanie...

Dziesięć niezawodnych, codziennych porad z czasów naszych prababek. Przynajmniej część na pewno ci się przyda

Nawet jeśli od samego rana wszystko idzie na opak, kwiaty właśnie zdychają, warzywa do obiadu wyglądają szaro i smutno, a w dodatku ramię zdobi ogromny bąbel po ugryzieniu komara, nie ma co się poddawać. Zamiast rwać włosy z głowy, lepiej wziąć głęboki oddech i sięgnąć do niezawodnych babcinych porad, które uratują sytuację.

Dziesięć niezawodnych, codziennych porad z czasów naszych prababek. Przynajmniej część na pewno ci się przydaŹródło: rys. Ruth Eastman, domena publiczna
d3ohwn5
d3ohwn5

Przedwojenne poradniki gospodarstwa domowego stanowią prawdziwie niewyczerpany zdrój mądrości dawnych pokoleń. Przedstawiamy Wam dzisiaj zbiór 10 zaczerpniętych z nich tricków, które naszym prababciom ułatwiały życie.

Idealnie ugotowane zielone warzywa

Zdarza się, że zielone warzywa w trakcie gotowania tracą swój apetyczny kolor. Czasem wystarczy odrobina nieuwagi. Aby zapobiec takiemu wypadkowi, do wody do gotowania dodajemy szczyptę sody oczyszczonej. Jeśli stosujemy tę metodę, wrzątku nie należy przy tym solić.

Ekspresowe gotowanie strączków

Jeśli chcemy szybko ugotować do miękkości groch, fasolę i inne rośliny strączkowe, można to sobie ułatwić. Wystarczy dodać do wody odrobinę sody oczyszczonej.

Jak domyć tłuste butelki po oliwie

Butelki na oliwę z oliwek zwykle produkuje się z grubego ciemnego szkła i czasami dodaje fantazyjne sprężynowe zamknięcie z porcelanowym korkiem. Takie opakowanie aż żal wyrzucać. Wiele przetworów, na przykład nalewki czy soki owocowe, nie lubi światła słonecznego (tracą kolor).

d3ohwn5

Trzymanie ich w butelce z ciemnozielonego szkła może im pomóc. Aby domyć tę po oliwie czy innych tłustościach, potrzebujemy gorącej wody i drobno tłuczonych skorupek jaj. Wsypujemy je do butelki i zalewamy wrzątkiem, po czym butelkę zamykamy i zaczynamy energicznie potrząsać. Czekamy aż skorupki opadną i zlewamy wodę z góry, po czym uzupełniamy ponownie gorącą. Czynność powtarzamy kilkukrotnie.

Umycie butelki po oliwie to nie lada wyzwanie

fot. Badagnani, lic. CCA 3.0 A
Źródło: fot. Badagnani, lic. CCA 3.0 A

Domowy ocet jabłkowy
Jeśli pieczemy szarlotkę i po przyszykowaniu do niej cząstek jabłek zostają nam obrane cieniutko łupiny, nie powinno się ich wyrzucać. Zamiast tego można zrobić z nich ocet. Wystarczy włożyć łupiny do słoika, zalać przegotowaną wodą, dodać do tego 1 dekagram cukru na litr wody i odstawić w ciepłe miejsce. Za kilka dni ocet będzie gotowy.

d3ohwn5

Ekologiczny termofor

Suchy groch ma to do siebie, że raz podgrzany, długo utrzymuje ciepło. Wystarczy wziąć pewną ilość ziaren, wypełnić nimi płócienny woreczek i włożyć na chwilę do nagrzanego piekarnika. Kiedy nabierze odpowiedniej temperatury, można ogrzewać nim zmarznięte dłonie lub stopy.

Podpałka z recyklingu

Obierzyn z ziemniaków nie trzeba wcale wyrzucać. Jeśli wiosną i latem planujemy grillowanie lub ognisko, ewentualnie jeżeli posiadamy w domu kuchnię kaflową, zdecydowanie powinniśmy je suszyć. To doskonała rozpałka.

Domowy żółty atrament

Niebieski atrament bardzo łatwo kupić, jednak to nie jedyny kolor, którym można kaligrafować piórem. Jeśli chcemy zrobić w domu atrament żółty potrzebujemy 30 gramów sproszkowanej gumigutty (sok z rośliny rosnącej w Kambodży, łatwy do kupienia w internecie), 30 gramów cukru, 7 gramów gumy arabskiej i 240 gramów wrzącej wody destylowanej. Wszystkie składniki rozcieramy powoli, a gdy się dokładnie połączą, zlewamy tak powstały żółty płyn i możemy rozpocząć pisanie.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Sposób na piękny bluszcz
Zaparzone fusy z kawy możemy wykorzystać do pielęgnacji domowej zieleni. Jeśli posiadamy bluszcz, to mieszamy je z wodą i tym podlewamy rośliny. Kawa ma sprawić, że ich liście będą duże i piękne.

d3ohwn5

Pożegnanie z komarami i swędzeniem

Mając w ogrodzie dynie, możemy łatwo odstraszyć nimi komary. Wystarczy, że weźmiemy liście, położymy je na rozżarzonych węgielkach i tym będziemy okadzać pomieszczenie, a pozbędziemy się natrętów.

Jeśli z kolei już zostaliśmy pogryzieni, dobrze jest posmarować silnie swędzące miejsce mocno słoną wodą. Od bzyczenia komarów uchroni nas również olejek lawendowy, którym należy skropić ubranie.

Zabezpieczenie książek

Jeśli przechowujemy w domu dużą ilość książek, istnieje ryzyko, że nasze zbiory zaatakuje pleśń. Można temu bardzo łatwo zapobiec. W tym celu należy regularnie skrapiać półki, na których stoją woluminy, olejkiem lawendowym.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Aleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych. Autorka "Okupacji o kuchni" i "Piękna bez konserwantów". W 2017 roku ukazała się jej najnowsza książka "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski".

Niesamowita zaradność, wyśmienite potrawy, jedyny w swoim rodzaju smak. Poznaj kobiecą historię przedwojennej Polski dzięki książce. "Dwudziestolecie od kuchni" Oli Zaprutko-Janickiej. Kliknij i kup z rabatem w księgarni wydawcy.

Zainteresował Cię ten tekst? Na łamach portalu TwojaHistoria.pl przeczytasz również o najsłynniejszych knajpach przedwojennej Polski.

d3ohwn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ohwn5