Trwa ładowanie...

Dzienniki poszukiwane!

Fundacja Ośrodka KARTA uruchamia projekt powołania do życia kolekcji „Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych”

Dzienniki poszukiwane!Źródło: "__wlasne
d2hca38
d2hca38

Fundacja Ośrodka KARTA uruchamia projekt powołania do życia kolekcji „Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych”

Ośrodek KARTA zajmuje się dokumentacją i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Wschodniej. Od 2001 roku jest zaangażowany
w działania na rzecz ratowania i upowszechniania unikalnych zbiorów archiwalnych w ramach ruchu archiwów społecznych.

Wiele nigdy nieodkrytych bezcennych pamiątek ulega zniszczeniu bądź zapomnieniu; wśród nich są także dzienniki, które stanowią szczególnie cenne źródło poznawania historii najnowszej, bezpośredni głos epoki, niezastąpiony zapis stanu świadomości i mentalności.

Celem projektu jest odnalezienie oryginalnych dzienników zapisujących historię całego XX wieku, pozostających w zbiorach prywatnych. W Ośrodku KARTA dzienniki zostaną nie tylko zgromadzone i zabezpieczone (w postaci oryginału lub kopii), ale przede wszystkim udostępnione jak najszerszemu gronu odbiorców. Wydzielony i opracowany zbiór, zaopatrzony w elektroniczny katalog, będzie cennym źródłem wiedzy o życiu i ludziach XX wieku.

Kolekcja udostępniana będzie w Archiwum Ośrodka KARTA. Fragmenty pozyskanych zapisów zostaną zaprezentowane na łamach kwartalnika „Karta”. Udostępnienie i publikacja dzienników odbywa się tylko za zgodą przekazującego.

Zwracamy się z prośbą o podzielenie się własnym lub przechowywanym w rodzinnych zbiorach dziennikiem. Zależy nam zarówno na oryginałach, jak i kopiach – papierowych lub cyfrowych. Prosimy o kontakt tych, którzy chcieliby wesprzeć nasz projekt.

Kontakt: Monika Lipka tel. 022 848 07 12 e-mail: m.lipka@karta.org.pl

d2hca38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hca38