W swej najnowszej, nie ogłoszonej jeszcze encyklice Caritas in veritate (Miłość w prawdzie), papież Benedykt XVI napisał, że bez wewnętrznych form solidarności i wzajemnego zaufania rynek nie może całkowicie pełnić swej funkcji ekonomicznej.
Fragmenty społecznej encykliki papieża, poświęconej m.in. kryzysowi gospodarczemu i globalizacji, ujawnił w sobotę włoski dziennik „Il Foglio”. Oficjalnie zostanie ona ogłoszona 7 lipca, w przeddzień szczytu przywódców G8 w L'Aquili.
Papież na początku dokumentu zwrócił uwagę na nadzwyczajne doświadczenie daru i wdzięczności, która - zauważył - obecna jest w życiu człowieka w licznych formach, często nieuznanych z powodu wyłącznie produktywnej i utylitarystycznej wizji egzystencji.
„Do listy sfer, w których występują zgubne skutki grzechu, doszła już dawno temu ekonomia, czego ewidentne dowody mamy w obecnym okresie” - ocenił Benedykt XVI odnosząc się do światowego kryzysu.
Tymczasem, przypomniał, dar otrzymany przez wszystkich, miłość w prawdzie jest siłą, która tworzy wspólnotę, jednoczy ludzi.
Logika daru nie wyklucza sprawiedliwości, a rozwój ekonomiczny, społeczny i polityczny wymaga, jeśli chce być autentycznie ludzki, stworzenia przestrzeni dla zasady wdzięczności jako wyrazu braterstwa.
W kolejnym ujawnionym fragmencie bardzo oczekiwanej encykliki Benedykt XVI odnotował, że w gospodarce rynkowej zabrakło zaufania.
„Za błędną należy uznać wizję tych, którzy myślą, że gospodarka rynkowa strukturalnie potrzebuje pewnej liczby biednych i niedorozwoju, by lepiej funkcjonować”- stwierdził.
Z naciskiem zauważył: „w interesie rynku jest krzewienie wyzwolenia”. By tak się stało nie może liczyć tylko na siebie", ale "czerpać energię moralną z innych podmiotów - podkreślił Benedykt XVI .