Trwa ładowanie...
dziennik
23-04-2010 13:53

Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się na jesieni

Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się na jesieniŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Pierwszy tom niepublikowanego dotychczas Dziennika Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się na jesieni. - Ta książka będzie wielkim powrotem znakomitego pisarza - zapowiada Wydawnictwo Literackie, które opublikuje Dziennik .

Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego obejmuje lata 1945-2002 - od wyjścia autora z AK-owskiej partyzantki po ostatnie zapiski ze szpitala, gdzie zmarł.
Wiek XX to w literaturze polskiej wiek wielkich dzienników - Gombrowicza , Dąbrowskiej , Nałkowskiej , Herlinga-Grudzińskiego . Nieznany dotąd dziennik Jana Józefa Szczepańskiego staje teraz w ich rzędzie. Wyraziste, mocne i świetne pisarsko świadectwo obejmuje całe powojenne półwiecze” - pisze o książce Tomasz Fijałkowski, długoletni współpracownik Szczepańskiego .

Pierwszy tom Dziennika , który ukaże się jesienią, zawiera zapisy z lat 1945-1956 - od końca wojny, przez podjęcie pracy pisarskiej, związki z ludźmi z kręgu „Tygodnika Powszechnego” - po rok 1956. W zapiskach Szczepańskiego znajdziemy i teksty stricte dziennikowe dotyczące życia prywatnego, autoanalizy, życia rodzinnego, opisy środowiska literackiego, podróży, spotkań z ludźmi, jak i poruszający obraz początków PRL-u.

„Czas odbudowy kraju i wprowadzania nowego ustroju, grozę stalinizmu i nadzieje odwilży oglądamy z perspektywy człowieka, który nie odmawia uczestnictwa w życiu publicznym, ale nie chce sprzeniewierzyć się własnemu systemowi wartości i płaci za to sporą cenę. Wydarzenia historyczne, jak choćby zamknięcie przez władze „Tygodnika Powszechnego” czy Październik'56, sąsiadują na tych kartach z realiami codzienności, co sprawia, że podczas lektury czujemy klimat tamtych lat” - podkreśla Fijałkowski.

d2d96f6

Jan Józef Szczepański urodził się w 1919 r. w Warszawie, uczestniczył w kampanii wrześniowej, był oficerem AK i partyzantem. Ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i osiadł w Krakowie. Tuż po wojnie był przewodnikiem po Zamku Królewskim na Wawelu, później redaktorem w „Tygodniku Powszechnym” i Państwowym Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, a także kierownikiem Literackim Teatru Groteska. Wydał kilkanaście powieści, m.in. Portki Odysa, Polska jesień , Pojedynek, Ikar, Wyspa oraz tomy opowiadań m.in. Dzień bohatera, Motyl, Za przełęczą, Trzy czerwone róże, Historyjki. Do najbardziej znanych zbiorów reportaży Szczepańskiego należą: Zatoka Białych Niedźwiedzi, Trzy podróże i Przed nieznanym trybunałem .

Po podpisaniu w 1976 roku „Listu 59” Jan Józef Szczepański dostał zakaz publikacji. W grudniu 1980 r. na fali przemian został wybrany przewodniczącym Związku Literatów Polskich. Funkcję tę pełnił aż do rozwiązania związku w stanie wojennym. Swoją działalność w tamtym czasie opisał w szkicach Kadencja. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Jan Józef Szczepański był też podróżnikiem do najodleglejszych zakątków Ziemi, alpinistą, polarnikiem. W Dzienniku są także relacje z jego wypraw w góry.

Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj