Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:19

Dzieło noblisty po polsku

Dwa lata temu, 12 października 2000 roku, literacką Nagrodę Nobla otrzymał żyjący na emigracji chiński pisarz, Gao Xingjian.

Dzieło noblisty po polskuŹródło: Inne
d2kd53b
d2kd53b

Prozaik, tłumacz, dramatopisarz, reżyser, krytyk i malarz. Studiował język francuski i literaturę w Beijing Foregin Languages Institute. Początkowo pracował jako tłumacz. Podczas Rewolucji Kulturalnej został zmuszony do spalenia swoich manuskryptów i zesłany do obozu reedukacyjnego na wsi.

Do 1979 roku obowiązywał zakaz publikacji jego utworów, a pisarzowi zakazano wyjazdu za granicę. W latach 1980-87 publikował krótkie opowiadania, eseje i dramaty w magazynach literackich w Chinach. W tym czasie ukazały się cztery jego książki .
Od 1987 roku ponownie zakazano publikacji jego książek i wystawiania dramatów. Aby uniknąć przesladowań udał się na dziesięciomiesięczną wedrówkę w górzyste rejony Syczuanu. W tym samym roku opuścił Chiny i osiadł w Paryżu jako uchodźca polityczny. We Francji został uhonorowany tytułem Chevalier de l'Ordere des Artes et des Lettres.

Po masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1989 roku wystąpił z szeregów Partii Komunistycznej Chin. Po publikacji dramatu UcieczkaUcieczka został potraktowany jako persona non grata przez reżim komunistyczny Chin.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymał za dzieła o uniwersalnej wartości, gorzkiej wnikliwości i językowym geniuszu, które otworzyły nowe ścieżki dla chińskiej powieści i dramatu.

d2kd53b

Dom Wydawniczy REBIS kupił prawa do jednej z najważniejszych powieści w dorobku noblisty. Góra dusz to odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ten łotrzykowski romans skrzy się olśniewającymi epizodami - historiami z dziejów starożytnych Chin, baśniami ludowymi, wspomnieniami z czasów dzieciństwa i rewolucji kulturalnej, rozważaniami filozoficznymi, pełnymi namiętności scenami erotycznymi - i jak żadna inna oddaje różnorodność i bogactwo życia.

Poznańskie wydawnictwo opublikuje powieść w 2003 roku, w serii Mistrzowie Literatury.

d2kd53b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kd53b