Dzieje sióstr zakonnych w PRL - Książką Historyczną Roku
Książka Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956 Agaty Mirek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, została najlepszą książką naukową opisującą losy Polski i Polaków w okresie XX w., wyróżnioną w drugiej edycji konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego.
W niedzielę w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbyła się uroczysta gala konkursu, na której przyznano nagrody za książki wydane między 1 stycznia 2008 a 15 czerwca 2009 r.
- Ta książka jest hołdem złożonym bohaterskim kobietom, które nie uległy władzy PRL i w ten sposób napisały piękną kartę historii. Ich bardzo wartościowe doświadczenie pozwala nam budować dzisiaj życie zakonne w Polsce - mówiła Agata Mirek odbierając nagrodę.
Nagroda w konkursie Książka Historyczna Roku jest przyznawana w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX w. oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w. W wyborze najlepszych książek w obu kategoriach mogli brać udział także czytelnicy, którzy za pośrednictwem strony internetowej oddawali swoje głosy.
Agata Mirek, która wygrała także w plebiscycie czytelników w kategorii najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX w., podkreśliła, że jej książka jest próbą opisania działań władz PRL, które, ograniczając działalność wspólnot zakonnych. dążyły do stopniowego wyeliminowania sióstr z życia społecznego, co z czasem miało w Polsce doprowadzić do likwidacji zakonów w ogóle.
Gratulując laureatce przewodniczący jury konkursu prof. Piotr Franaszek zwrócił uwagę, że w świadomości społecznej historia żeńskich zakonów jest słabo znana.
- To wielka biała plama, w którą wkroczyła pani Agata Mirek. Napisała doskonałą pracę, podbudowaną bardzo rozległą kwerendą. To książka, która ukazuje nie tylko zbrodniczą politykę władz komunistycznych wobec kościoła w Polsce, ale jest także istotnym wkładem do badań nad zakonami żeńskimi - uzasadniał decyzję jury prof. Franaszek.
W kategorii książka popularnonaukowa, nagrodę jury otrzymali: Grzegorz Hryciuk, Małgorzata Ruchniewicz, Bożena Szaynok, Andrzej Żbikowski za książkę Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy. Atlas jest dokumentalnym zapisem doświadczeń narodów przedwojennej Polski: deportacji, przesiedleń, ucieczek, przymusowych poborów do wojska i wywózek do pracy przymusowej.
Z kolei nagrodę czytelników w kategorii książka popularnonaukowa, otrzymał Jacek Pawłowicz za album Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 . Jego praca zawiera m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia z rodzinnej kolekcji rotmistrza; prezentuje życie Witolda Pileckiego, od jego najmłodszych lat, aż po męczeńską śmierć w 1948 r., gdy został zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Wszyscy laureaci otrzymali statuetki i nagrody pieniężne, których łączna kwota wyniosła 90 tys. zł.
Konkurs Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego, nad którym honorowy patronat objął prezydent Lech Kaczyński, zorganizowały: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Patronem konkursu jest prof. Oskar Halecki (1891-1973), historyk Europy środkowo - wschodniej i badacz dziejów Kościoła, działacz społeczny i katolicki, który zyskał sobie uznanie na Zachodzie, ale w PRL był prawie nieznany.