Trwa ładowanie...
rosja
23 kwietnia 2010, 13:50

Dzieci Baby Jagi

Dzieci Baby JagiŹródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad
Czy rosyjska inteligencja potrafi żyć i tworzyć w warunkach wolności, czy też sama od nich ucieka? – zastanawiają się dwaj pisarze: Eduard Limonow i Wiktor Jerofiejew .

Dlaczego dziś tak chętnie sięga się w Rosji do radzieckich wzorców? Dlaczego tak fascynuje się nimi nawet młodzież?

* Eduard Limonow*: Młodzież w ten sposób reaguje na dzisiejszą niesprawiedliwość. Młodzi ludzie są najbardziej wrażliwą częścią społeczeństwa. I reagują prawidłowo.

* Wiktor Jerofiejew*: Myślę, że to z powodu ogólnonarodowej szajby...

Czy to prawda, że młodzież uważa sowok za coś fajnego?

* Eduard Limonow*: Nie chodzi o sowok, tylko o sytuację, która powstała po rozpadzie Związku Radzieckiego.

d4at2ad

* Wiktor Jerofiejew*: Żyjemy we wspaniałym kraju – to kraina baśni. I słowa „baśń” używam nie w ironicznym, tylko w dosłownym sensie. My, Rosjanie, wyznajemy archaiczne wartości. Kochamy kult siły. Pragniemy mieć cara. Mamy też postacie niosące negatywne konotacje. Na przykład Kościej Nieśmiertelny albo Baba Jaga. Wartości liberalne jakoś narodowi rosyjskiemu są nie w smak, niezależnie, czy to sowok czy nie. To po prostu nie są jego wartości. I ta część warstwy oświeconej, która apeluje do ogólnoeuropejskich wartości, jest narodowi rosyjskiemu zupełnie obca. Z Limonowem nie tak wiele mnie różni, jeśli chodzi o ideologię. Uważam, że wartości lewicowe też mają rację bytu. Ale kiedy lewicowe wartości nakładają się na wartości archaiczne, to wychodzi absolutny obłęd.

A nostalgia za radzieckimi filmami, piosenkami?

* Wiktor Jerofiejew*: To ta baśń, o której mówiliśmy. Radziecka sztuka to wyraz tej narodowej baśni, może z wyjątkiem pewnego przechyłu w stronę propagandy.

* Eduard Limonow*: Kiedy gdzieś w Maroku podnosi się o 20 procent ceny chleba, ludzi to rozwściecza, buntują się, rozwalają sklepy, policja strzela. I na ogół decyzja o podwyżce zostaje cofnięta. Jeśliby we Francji ludzie nagle zobaczyli, że ceny wzrosły 46-krotnie, to jestem pewien, że bez Baby Jagi, bez brzemienia radzieckiej przeszłości wyszliby na ulice i rozwalili wszystko w diabły. Nie należy zanadto upajać się literackimi porównaniami, reminiscencjami... W Rosji za każdym razem odwołują się do radzieckiej przeszłości, gdy dzieje się jakaś niesprawiedliwość.

Rozm. Jewgienija Albac, Lubow Cukanowa.

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj