Trwa ładowanie...
nauka
23 kwietnia 2010, 13:36

Dwujęzyczność odwleka demencję

Dwujęzyczność odwleka demencjęŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

Ludzie znający co najmniej dwa języki i codziennie, przez większą część swojego życia posługujący się nimi, mogą opóźnić objawy demencji starczej o cztery lata w porównaniu z tymi, którzy znają tylko jeden język – oznajmili kanadyjscy naukowcy.

Badacze twierdzą, że wysiłek umysłowy wkładany w posługiwanie się więcej niż jednym językiem zwiększa napływ krwi do mózgu i utrzymuje w zdrowiu połączenia nerwowe. Tymczasem uważa się, że oba te czynniki są niezwykle ważne w odwlekaniu demencji u osób w podeszłym wieku.

Kierowany przez profesor Ellen Bialystok zespół naukowców zbadał 184 pacjentów mających problemy z pamięcią, którzy w latach 2002-2005 uczęszczali do kliniki w Toronto. Spośród nich 91 osób władało jednym językiem, podczas gdy 93 były dwujęzyczne. Okazało się, że średni wiek pojawiania się początkowych symptomów demencji w pierwszej grupie wynosił 71,4 roku, a w drugiej 75,6 roku.

Naukowcy podkreślają jednak, że dwujęzyczność pomaga wprawdzie odwlec spowodowaną demencją degradację umysłu, ale nie zapobiega jej całkowicie.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj