Trwa ładowanie...
socjologia
22-11-2010 13:14

Dwie nowe książki Zygmunta Baumana

Dwie nowe książki Zygmunta BaumanaŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d2mvda8
d2mvda8

Socjalizm. Utopia w działaniu oraz Żyjąc w czasie pożyczonym to dwie nowe książki Zygmunta Baumana , które trafiają do polskich księgarń. Bauman, uważany za jednego z najciekawszych współczesnych socjologów, skończył w piątek 85 lat.

Socjalizm. Utopia w działaniu to praca Zygmunta Baumana z 1976 roku, która dopiero teraz ukazała się w polskim przekładzie. Opublikowało ja wydawnictwo Krytyki Politycznej.

„Życie nowoczesne, czyli obsesyjne przerabianie wszystkiego na nowe, lepsze wersje, jest nie do pomyślenia bez utopii. A jednak wraz z XX wiekiem coś się w myśleniu utopijnym skończyło. Każda reklama nowego kosmetyku czy nowej recepty na odchudzanie maluje obraz utopijnego szczęścia! Nadzieje na lepsze życie wiążemy nie ze zmianą świata, ale własnego ciała, najbliższego jego otoczenia i zawartości utkanej przez nas sieci znajomości i kontaktów. Wizja socjalistyczna jest bodaj jedyną, która odważa się wykraczać poza horyzont codziennej rutyny. Jest jedyną niemal szansą dotarcia do źródeł społecznie wytwarzanych niedomagań, bolączek i etycznej ułomności ludzkiego współbytowania” - pisze o książce Zygmunt Bauman .

Na początku grudnia do księgarń trafi z kolei nowsza praca Zygmunta Baumana - Wydawnictwo Literackie opublikuje książkę Żyjąc w czasie pożyczonym. Rozmowy z Citlali Rovirosa-Madrazo, w której Zygmunt Bauman i meksykańska socjolog rozważają, dlaczego społeczeństwa rozwinięte mają tendencję do życia na kredyt, czy nadchodzi zmierzch kapitalizmu i czy grozi nam katastrofa. Punktem wyjścia do rozmów jest globalny kryzys finansowy, który wybuchł jesienią 2008 roku. Zygmunt Bauman rozwija kwestie polityki demograficznej, inżynierii genetycznej i biotechnologii. Odpowiada również na bardziej osobiste pytania o stosunek do religii, światopogląd naukowy i znaczenie miłości.

d2mvda8

Prof. Zygmunt Bauman , jeden z czołowych twórców koncepcji postmodernizmu, urodził się 19 listopada w 1925 r. w Poznaniu. Wojnę spędził w Związku Sowieckim. Wstąpił do 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. Czynną służbę skończył w stopniu majora. Po II wojnie światowej studiował na Akademii Nauk Społecznych i Politycznych przy KC PZPR w Warszawie, następnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie został asystentem socjologa marksistowskiego Juliana Hochfelda.oga marksistowskiego Juliana Hochfelda.

W 1968 r., z powodu antysemickiej nagonki związanej z tzw. wydarzeniami marcowymi, władze PRL usunęły Zygmunta Baumana z Uniwersytetu Warszawskiego, na którym kierował Katedrą Socjologii Ogólnej. Opuścił Polskę i po krótkim okresie spędzonym w Izraelu (wykładał tam na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie) wyjechał na stałe do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1971 r. związał się z uniwersytetem w Leeds, na którym do 1990 r. kierował Katedrą Socjologii.

Do najważniejszych prac Zygmunta Baumana należy wydana w 1989 r. Nowoczesność i Zagłada , za którą otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno. Inne książki Baumana to m.in.: Europa - niedokończona przygoda , Płynna nowoczesność , Płynne życie , Razem osobno , Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie , Życie na przemiał , Płynny lęk .

d2mvda8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mvda8