Trwa ładowanie...

Dwanaście miesięcy na planie „Harry’ego Pottera”

Dwanaście miesięcy na planie „Harry’ego Pottera”Źródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Słynny polski operator Sławomir Idziak, autor zdjęć do filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”, zakończył roczne prace na jego planie.

Zapowiedział, że ma zamiar skoncentrować się teraz na działalności pedagogicznej i nie zamierza pracować zbyt często na filmowych planach.

– Ten film ma bardzo dużo technik specjalnych. To jest bizantyjski rozmach i bardzo duże pieniądze – powiedział operator.
Zaznaczył jednocześnie że nie zamierza robić zdjęć do następnego filmu o Potterze.

d2d96f6

Ekranizacja kolejnej książki Joanne K. Rowling o przygodach młodego czarodzieja z Hogwartu trafić ma na ekrany kin w lipcu. Polską premierę zaplanowano na 20 lipca. Film reżyseruje Brytyjczyk David Yates.

Idziak współpracował na planie tego filmu m.in. z Garym Oldmanem, Alanem Rickmanem i Ralphem Fiennesem.
– Spędzałem na planie od 12 do 14 godzin dziennie – powiedział Idziak.
Dwanaście miesięcy na planie „Harry'ego Pottera” określił jako najdłuższy okres zdjęciowy w swojej karierze.

d2d96f6

Zdjęcia kręcono w ogromnym studiu w miejscowości Watford koło Londynu. Jest ono własnością wytwórni Warner Brothers, która wykupiła prawa do ekranizacji książek Rowling . Jak powiedział Idziak, studio rozlokowane jest na powierzchni kilkudziesięciu hektarów.

– W związku z bardzo skomplikowaną machiną produkcyjną ten film praktycznie nie wychodzi w plener. Jeśli jest plener, to jak najbliżej studia. Na przykład góry w Szkocji, z których zbiegają bohaterowie, to w rzeczywistości góra usypana przez twórców filmu w bezpośrednim sąsiedztwie studia – wyjawił Idziak.
Jak powiedział, film jest obecnie w stadium postprodukcji; trwają prace nad jego udźwiękowieniem, montażem i efektami wizualnymi.

Główne role zagrali w nim ci sami aktorzy, którzy wystąpili w poprzednich odcinkach cyklu o Potterze.

W rolę Harry'ego wcielił się Daniel Radcliffe, w rolę Rona – Rupert Grint, a w rolę Hermiony – Emma Watson. Ojca chrzestnego Harry'ego, byłego więźnia Azkabanu Syriusza Blacka zagrał Gary Oldman, dyrektora Hogwartu prof. Albusa Dumbledore'a – Michael Gambon, prof. McGonagall – Maggie Smith, prof. Severusa Snape'a – Alan Rickman, prof. Sybillę Trelawney – Emma Thompson. W rolę demonicznego czarownika Voldemorta ponownie wcielił się Ralph Fiennes.

d2d96f6

W filmie tym Voldemort będzie miał silną popleczniczkę, Bellatrix Lestrange, którą zagrała Helena Bonham Carter. Bellatrix należy do Śmierciożerców – grupy okrutnych czarodziejów wspierających Voldemorta. W filmie pojawi się także nowa profesor – Dolores Umbridge; w jej roli widzowie zobaczą Imeldę Staunton.

W filmie „Harry Potter i Zakon Feniksa” główny bohater dowiaduje się o istnieniu Zakonu Feniksa, tajnej organizacji walczącej z Voldemortem. Jednocześnie Ministerstwo Magii, które nie uznaje wiadomości o odrodzeniu się i powrocie Voldemorta, powołuje w Hogwarcie stanowisko Wielkiego Inkwizytora. Otrzyma je podła czarownica Dolores Umbridge.

d2d96f6

Idziak jest jednym z najwybitniejszych polskich operatorów, zyskał międzynarodową sławę. Robił zdjęcia do słynnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego – „Krótkiego filmu o zabijaniu” (1987), „Podwójnego życia Weroniki” (1991) i „Niebieskiego” (1993).

Za granicą pracował jako operator na planie wielu superprodukcji – m.in. filmów „Dowód życia” Taylora Hackforda z Meg Ryan i Russelem Crowem w rolach głównych (2000), „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta z Joshem Hartnettem, Ewanem McGregorem i Samem Shepardem (2001) – za zdjęcia do którego nominowano go do Oscara – oraz „Król Artur” Antoine'a Fuquy z Clivem Owenem i Keirą Knightley (2004).

Idziak zajmuje się też działalnością pedagogiczną. Wykłada na wielu europejskich uczelniach, m.in. w Akademii Sztuki Medialnej w Kolonii w Niemczech. Jego najbliższym projektem filmowym ma być serial telewizyjny pt. „Telefon zaufania”, realizowany dla TVP.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj