Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:39

Dwa Teatry 2007 - laureaci

Dwa Teatry 2007 - laureaciŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

„Norymberga” Wojciecha Tomczyka w reż. Waldemara Krzystka w kategorii spektaklu telewizyjnego oraz słuchowisko „Recycling” Tadeusza Różewicza w reż. Waldemara Modestowicza (Program I Polskiego Radia) zostały laureatami VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej pt. „Dwa Teatry - Sopot 2007”.

Wyniki, trwającego od ubiegłego piątku festiwalu ogłoszono w poniedziałek wieczorem na scenie plenerowej na plaży w Sopocie.

Nagroda Grand Prix dla twórców „Norymbergii”, ufundowana przez prezesa zarządu TVP S.A., wyniosła 30 tys. zł.

Bezkonkurencyjne w pozostałych kategoriach okazały się dwa spektakle teatralne TV: „Śmierć rotmistrza Pileckiego” Ryszarda Bugajskiego oraz „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego.

„Śmierć rotmistrza Pileckiego” zwyciężyła w czterech kategoriach: oryginalny polski tekst dramatyczny (Ryszard Bugajski), zdjęcia (Piotr Śliskowski), scenografia (Aniko Kiss), muzyka (Paweł Szymański - nagrodzony także za muzykę do spektaklu „Inka 1946” w reż. Natalii Korynckiej-Gruz).

dgu08q9

„Rozmowy z katem” okazały się najlepsze w trzech kategoriach: reżyseria (Maciej Englert), montaż (Jan Sieczkowski), rola męska (Piotr Fronczewski w roli Jurgena Stroopa).

W kategorii: nagroda za rolę kobiecą wygrała Magdalena Cielecka za kreację Stelli w spektaklu pt. „Kolekcja” w reż. Marcina Wrony.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia aktorskie: dla Jana Frycza za rolę Harry`ego oraz Andrzeja Chyry za rolę Billa w spektaklu „Kolekcja” oraz Mai Ostaszewskiej za rolę Córki w spektaklu „Chciałam ci tylko powiedzieć...” w reż. Małgorzaty Imielskiej.

Pozaregulaminowe wyróżnienie za debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV przyznano Małgorzacie Imielskiej za spektakl „Chciałam ci tylko powiedzieć...”.

W swoim werdykcie jury uznało ponadto, że w kolejnych edycjach festiwali pula regulaminowych nagród powinna zostać zwiększona o dwie kategorie: drugoplanowe role aktorskie oraz kostiumy.

dgu08q9

Spektakle telewizyjne oceniali: operator i reżyser Witold Adamek, aktorka Dorota Kolak, reżyser Juliusz Machulski, kompozytor Edward Pałłasz i pisarz Eustachy Rylski.

Nagorda Grand Prix dla słuchowiska „Recycling”, ufundowana przez prezesa zarządu Polskiego Radia wyniosła 20 tys. zł.

W konkursie słuchowisk radiowych najwięcej laurów zdobył „Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską” Feliksa Netza w reż. Waldemara Modestowicza (Radio Katowice). Słuchowisko zwyciężyło w kategoriach: scenariusz oryginalny (Feliks Netz), muzyka oryginalna (Jan Kyks Skrzek), rola kobieca (Kinga Preis za rolę Kingi) oraz realizacja akustyczna (Jacek Kurkowski). W tej ostatniej kategorii nagrodę ex equo przyznano Marii Olszewskiej za słuchowisko „Hiena cmentarna” Roberta Louisa Stevensona (Teatr Polskiego Radia).

dgu08q9

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: reżyseria - Paweł Łysak za słuchowisko „Witaj w tej krainie” wg prozy Marka Nowakowskiego (Teatr Polskiego Radia); scenariusz będący adaptacją - Romana Bobrowska za słuchowisko „Kto z państwa popełnił ludobójstwo” wg prozy Wojciecha Albińskiego (Radio Kraków).

Nagrodę za rolę męską otrzymali ex equo - Tadeusz Drzewiecki za rolę Kierowcy w słuchowisku „Czarny czwartek” Roberta Mirzyńskiego (Radio Merkury - Poznań) oraz Marcin Przybylski za rolę Fettesa w słuchowisku „Hiena cmentarna”.

Nagrodę za rolę drugoplanową otrzymał Janusz Rafał Nowicki za rolę Profesora w słuchowisku „Hiena cmentarna” i rolę Japy w słuchowisku „Witaj w tej krainie”.

dgu08q9

Jury przyznało również wyróżnienia honorowe w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych dla następujących słuchowisk: „Piaśnicy przeklęty las” Szymona Wróblewskiego (Radio Gdańsk), „Wizyta” Ryszarda Ordeńskiego (Polskie Radio Kielce), „Droga do Bugulmy” Jachyma Topola (Program II PR), „Apologia Orfeusza, śpiewaka i błazna rodem z Tracji, syna królewskiego” Leszka Kołakowskiego (Teatr PR).

W skład jury oceniającego słuchowiska weszli: aktorka Grażyna Barszczewska, kompozytor Maciej Małecki, wiceprezydent Sopotu Wojciech Fułek oraz dziennikarze: Krzysztof Feusette i Wacław Tkaczuk.

W tegorocznej edycji festiwalu Dwa Teatry rywalizowało 17 ubiegłorocznych spektakli TV oraz 22 słuchowiska Teatru Polskiego Radia.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj