Trwa ładowanie...

Duże zainteresowanie książką o Janie Karskim

Duże zainteresowanie książką o Janie KarskimŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

We francuskich księgarniach pojawi się za kilka dni dokumentalno-literacka opowieść o słynnym kurierze Janie Karskim autorstwa Yannicka Haenela. Książkę dobrze przyjęli krytycy, otrzymała ona też nagrodę księgarzy i czytelników FNAC za najlepszą powieść.

Przy okazji premiery literackiej francuscy krytycy poświęcają wiele miejsca postaci legendarnego polskiego kuriera, który w czasie II wojny światowej informował aliantów o zagładzie Żydów na ziemiach polskich. Opiniotwórczy dziennik „Le Figaro” napisał w czwartek, że ta książka oddaje hołd Janowi Karskiemu - zwykłemu człowiekowi, który mógłby stać się największym bohaterem XX wieku, gdyby tylko go posłuchano. Omówienia książki zamieściły liczne popularne pisma, jak „Le Nouvel Observateur”, „Telerama” czy „Paris Match”.

Jan Karski, dzieło 42-letniego pisarza francuskiego Yannicka Haenela, mającego już na swym koncie kilka powieści, łączy literaturę faktu z fikcją powieściową. Składa się z trzech części. Pierwsza jest zapisem wypowiedzi Jana Karskiego , pochodzących z głośnego filmu „Shoah” Claude'a Lanzmanna. Druga jest streszczeniem książki samego Karskiego o jego wojennych przeżyciach: Tajne państwo z 1944 roku.

Dopiero ostatnia, trzecia część książki ma powieściowy charakter - jest utrzymana w formie wewnętrznego monologu głównego bohatera książki.

d37q5yw

Autor próbuje w tym rozdziale wejść w skórę Karskiego , zrekonstruować, co myślał człowiek, którego skrajne poświęcenie poszło w rezultacie na marne. Alianci nie przyjęli bowiem do wiadomości jego informacji o Zagładzie i nie podjęli żadnych działań, by ją powstrzymać.

„Wyobraziłem sobie, że w czasie milczących i bezsennych nocy (po wojnie) Karski , obciążony wszystkimi doświadczeniami, mówił sobie, że w gruncie rzeczy ludzkość jest zbrodnicza, występna. Wychodząc od tej myśli, próbowałem wydobyć to, czego nigdy nie powiedział - tłumaczył w jednym z wywiadów Haenel.

Książka ma się ukazać we francuskich księgarniach 3 września. Jeszcze przed oficjalną premierą największa sieć „kulturalnych supermarketów” we Francji - FNAC - uznała opowieść o polskim kurierze za najlepszą powieść tego sezonu.

Jan Karski urodził się w 1914 r. w Łodzi. W czasie wojny, jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, szczegółowo informował aliantów o zagładzie Żydów, jednak nie dano wiary jego słowom. Aby uwiarygodnić swoje relacje, Karski przedostał się w przebraniu do getta, gdzie był naocznym świadkiem zbrodni hitlerowców.

Po wojnie osiadł na stałe w USA, gdzie był profesorem historii Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Instytut Yad Vashem odznaczył go za zasługi dla ratowania Żydów tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Karski zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj