Trwa ładowanie...

Duch Witkacego poszukiwany

Share
Duch Witkacego poszukiwany
Źródło: Inne
db82vlb

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza szuka kandydata na ducha artysty, który wystąpi na przyszłorocznej Nocy Muzeów.

Casting na ducha Witkacego odbędzie się w ramach XI Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacy pod strzechy, który 12-13 września organizuje w Słupsku Ośrodek Teatralny Rondo.

Chcemy znaleźć najbardziej witkacowski z nieziemskich bytów i w ten sposób rozreklamować naszą kolekcję porterów Witkacego . Kandydatom na ducha nie stawiamy właściwie żadnych warunków, zakładamy jednak, że duchem powinien być miłośnik twórczości Witkacego - powiedziała PAP Dorota Ciecholewska z Muzeum Pomorza Środkowego.

db82vlb

Duch Witkacego ma być drugim z wybranych w castingu nieziemskich bytów, jaki objawi się na Zamku Książąt Pomorskich - siedzibie słupskiego muzeum. Przed kilkoma laty przez rok zwiedzających straszył duch ostatniej mieszkanki zamku z rodu Gryfitów, księżnej Anny de Croy.

Witkacy na Zamku Książąt Pomorskich objawił się dotychczas dwa razy. W czasie ubiegłorocznej i tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów wcielił się w niego aktor, miłośnik twórczości Witkacego aktor i pracownik naukowy Akademii Pomorskiej.

Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885-1939) był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Pierwsze twórcze próby podjął mając 8 lat. Napisał wówczas tzw. dramaty dziecięce Karaluchy, Król i złodziej. W 1910 r. zadebiutował powieścią 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta. Do najbardziej znanych dzieł literackich należy dramat Szewcy, społeczno-obyczajowe studium o polskich charakterze narodowym Niemyte dusze oraz powieści Pożegnanie jesieni i Nienasycenie.

18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, artysta popełnił samobójstwo w Jeziorach w ówczesnym woj. poleskim.

db82vlb

Podziel się opinią

Share
db82vlb
db82vlb