Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zaprezentowały swój nowy projekt "Publikacje na życzenie". Powstał on w odpowiedzi na zjawisko masowego kserowania książek akademickich. W ramach projektu wykorzystany będzie druk cyfrowy.
W zamyśle twórcy jest zaopatrzenie około 200 uczelni akademickich w Polsce w maszyny do druku cyfrowego. Brane są na razie pod uwagę uczelnie humanistyczne.
Student czy pracownik naukowy będzie mógł skorzystać z katalogu, zlecając wydrukowanie nawet poszczególnej strony danej publikacji.
W ramach projektu WSiP w budynku biblioteki Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku otwarty został pilotażowy punkt "druku na życzenie". Obecnie w katalogu publikacji, które mogą tam być drukowane, znajduje się kilkadziesiąt pozycji wydanych przez WSH i WSiP.
Twórcy projektu mają nadzieję, że pomoże on zlikwidować problem "nielegalnego" kopiowania książek. Punkty druku na żądanie mają zastąpić punkty ksero. Koszty wydruku digitalnego maja być porównywalne z odbitką fotokopiarki. Publikacje na życzenie będą miały na razie charakter skryptów.
Jednak czy studenci przestaną kserować książki?