Trwa ładowanie...

Drugi tom niemiecko-francuskiego podręcznika do historii już gotowy

Drugi tom niemiecko-francuskiego podręcznika do historii już gotowyŹródło: Inne
d1s6669
d1s6669

Drugi tom wspólnego niemiecko-francuskiego podręcznika do historii zaprezentowano w środę w Berlinie. Książka zatytułowana Europa i świat od Kongresu Wiedeńskiego do 1945 roku obejmuje jeden z najtrudniejszych okresów w historii stosunków Francji i Niemiec.

- Dwa narody, które przez pokolenia były zwaśnione i prowadziły wojny przeciwko sobie, zdołały porozumieć się w sprawie wspólnego podręcznika do historii (...) To sensacja - powiedział na prezentacji książki w Niemieckim Muzeum Historycznym pełnomocnik niemieckiego rządu ds. współpracy kulturalnej z Francją i burmistrz Berlina Klaus Wowereit.

Zdaniem francuskiego ministra edukacji Xaviera Darcosa inicjatywa obu krajów może być wzorem dla wspólnego europejskiego podręcznika do historii, a także impulsem do kolejnych na świecie podobnych dwustronnych przedsięwzięć, np. wspólnego podręcznika Polski i Niemiec, którego opracowanie zaproponował szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter-Steinmeier.

- Obecne spory o historię między Polską a Niemcami nie są przeszkodą, ale przesłanką do tego, by taki podręcznik powstał. To wyzwanie, ale wysiłek na pewno się opłaci i może pomóc w wyjaśnieniu nieporozumień. Skorzystają na tym przyszłe pokolenia – powiedział Wowereit.

d1s6669

Prace nad wspólnym podręcznikiem w trzech tomach, zawierającym tę samą treść w obu językach, rozpoczęto z inicjatywy niemiecko-francuskiego parlamentu młodzieży w 2003 roku.

Pierwszy tom, obejmujący historię Europy i świata po 1945 roku, ukazał się 10 lipca 2006 roku i do dziś sprzedano w obu krajach około 40 tysięcy egzemplarzy, co wydawcy uważają za duży sukces. Książka wykorzystywana jest głównie w szkołach średnich, szczególnie tych, gdzie naucza się języka sąsiedniego kraju.

Drugi tom obejmuje okres trzech wojen: francusko-pruskiej w latach 1870-71 oraz pierwszej i drugiej wojny światowej, w których Francja i Niemcy walczyły przeciwko sobie. W podręczniku obok powszechnie znanych faktów zamieszczono również fragmenty tekstów źródłowych historyków, polityków, a także relacje świadków wydarzeń, aby w możliwie najbardziej obiektywny sposób przedstawić interpretacje historyczne i punkty widzenia obu państw.

Przyczyny odmiennego postrzegania wydarzeń wyjaśniono w odrębnych ramkach. Jak podkreślił szef niemieckiego wydawnictwa Klett Verlag, Michael Klett, styl, w jakim napisano podręcznik, jest pozbawiony patosu oraz emocji.

Trzeci tom podręcznika, obejmujący historię od epoki antyku do Kongresu Wiedeńskiego, ukaże się w przyszłym roku.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj