Trwa ładowanie...
d2bl827
historia
23 kwietnia 2010, 13:51

Druga edycja konkursu Książka Historyczna Roku

d2bl827
d2bl827

Popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych jest celem konkursu Książka Historyczna Roku, którego druga edycja została ogłoszona w czwartek. Organizatorami konkursu są Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda w konkursie Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawana jest w dwóch kategoriach - najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

W konkursie mogą brać udział książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2008 a 15 czerwca 2009 roku. Zgłaszać je mogą wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni.

Zainteresowani konkursem powinni do 15 czerwca wysłać zgłoszenie na adres: Instytut Pamięci Narodowej, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć dwa egzemplarze książki. Formularz, w formie załącznika do regulaminu konkursu, znajduje się na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

Laureaci nagrody im. Oskara Haleckiego zostaną wyłonieni w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie wybranych zostanie spośród nich do 10 książek w każdej z kategorii.

d2bl827

W trzecim etapie wyłonieni zostaną zwycięzcy. Swoich faworytów będą mogli wskazać także czytelnicy. Od 21 września do 31 października na stronie internetowej konkursu będzie można oddać głos na najlepszą książkę w obu kategoriach.

Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których łączna kwota ma wynieść 90 tys. zł. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 8 listopada.

W skład jury konkursu weszli: członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk Piotr Franaszek; kierownik Katedry Historii Polski Nowoczesnej w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tomasz Gąsowski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Andrzej Nowak; historyk dr Jerzy Targalski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba oraz dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Wiesław Wysocki.

W I edycji konkursu Książka Historyczna Roku w kategorii najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie PRL nagrodę jury oraz czytelników przyznano Rafałowi Wnukowi za książkę Atlas polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956.

W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku nagrodę jury zdobył Ryszard Terlecki za książkę Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1990 . Nagrodę czytelników w tej kategorii otrzymał Marek Grajek za książkę Enigma - bliżej prawdy .

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj