Trwa ładowanie...
pelplin
23-04-2010 13:21

Drogocenny reprint Biblii Gutenberga

Drogocenny reprint Biblii GutenbergaŹródło: Inne
dq65tgf
dq65tgf

Unikatowy, wykonany w Polsce po raz pierwszy, reprint Biblii Gutenberga zaprezentowano w Centrum ojca Kolbego w Oświęcimiu-Harmężach - poinformował rzecznik Centrum, franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

"We wtorek dzieło zaprezentowane zostanie także bibliotekarzom z całego świata na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie" - zaznaczył ojciec Szewek.

Reprint wydało Wydawnictwo Bernardinum. Aby odtworzyć wiernie dzieło Gutenberga, które na co dzień znajduje się w Pelplinie, Biblię wydano w dwóch tomach, w nakładzie zbliżonym do tego, jaki wykonał Gutenberg: 198 numerowanych egzemplarzy.

"Jeden z egzemplarzy dwa tygodnie temu został podarowany papieżowi Janowi Pawłowi II jako dar Episkopatu Polski i Narodu Polskiego" - poinformował ojciec Szewek.

dq65tgf

Większości bibliotek nie stać na zakup takiej pozycji. Dwutomowe dzieło w specjalnie wykonanej walizie ze skóry juchtowej kosztuje 11,8 tys. euro.

Jan Gutenberg z Moguncji w XV wieku wynalazł ruchomą czcionkę, prasę drukarską i maszynkę do odlewania czcionek. Wraz z bankierem Johannem Faustem założyli spółkę, której jednym z pierwszych przedsięwzięć było wydanie Biblii.

Na przełomie XV i XVI wieku dwutomowy pelpliński egzemplarz Biblii nabył prawdopodobnie biskup chełmiński i podarował franciszkanom w Lubawie. Po sekularyzacji klasztoru księga trafiła, w 1833 roku, do biblioteki seminaryjnej w Pelplinie. Obecnie stanowi największą ozdobę Muzeum Diecezjalnego w tym mieście.

dq65tgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq65tgf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj