Trwa ładowanie...
aleksander fredro
08-01-2016 15:10

''Dożywocie'' Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie

„Dożywocie” to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat  kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi – rzec można miłosnej i finansowej. 

''Dożywocie'' Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w WarszawieŹródło:
d1j32ly
d1j32ly
„Dożywocie” to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi – rzec można miłosnej i finansowej.

Przedstawienie w Teatrze Polskim w Warszawie już 29 stycznia.

Łatka, wszedłszy w posiadanie dożywocia Birbanckiego, staje się jego tajemniczym aniołem stróżem. Wiedząc, że śmierć podopiecznego pozbawiłaby go zysków, nie szczędzi zabiegów by uchronić swoją „żywą lokatę” przed zgubnymi skutkami hulaszczego życia. Jednocześnie widząc marność swych starań, próbuje zbyć dożywocie innemu lichwiarzowi – Twardoszowi, któremu zachwala zdrowie i kondycję Birbanckiego niczym najlepszy produkt bankowy gwarantujący długofalowe, pokaźne zyski.

Równolegle ze sprawami biznesowymi Łatka prowadzi swoje sprawy uczuciowe. Planuje rozkochać w sobie i skłonić do małżeństwa Rózię – córkę Orgona. Sądzi, że dziewczyna, rozumiejąc zasady, które rządzą światem, pójdzie za niego, by ratować tonącego w długach ojca.

Ostatecznie żadna z „inwestycji” Łatki nie przynosi oczekiwanego zwrotu.

d1j32ly

Dla Filipa Bajona, który wielokrotnie realizował klasykę polską w kinie, teatrze i telewizji, „Dożywocie” jest opowieścią nie o jednym, a o wielu „wilkach z Wall Street” – ludziach którzy mogli mieć wszystko, mieli niemal wszystko i wszystko stracili, ponieważ myśląc, że kochają życie kochali tylko pieniądze.

"DOŻYWOCIE" ALEKSANDRA FREDRY
w reżyserii FILIPA BAJONA
w scenografii ANNY WUNDERLICH
w kostiumach DOROTY ROQUEPLO
ze światłami – MIROSŁAWA POZNAŃSKIEGO

OBSADA:
LEON BIRBANCKI - KRZYSZTOF KWIATKOWSKI
DOKTOR HUGO – ADAM BIEDRZYCKI
ORGON – PIOTR CYRWUSRÓZIA – MARTA KURZAK
ŁATKA – JAROSŁAW GAJEWSKI
TWARDOSZ – SZYMON KUŚMIDER
RAFAŁ LAGENA – KRYSTIAN MODZELEWSKI
MICHAŁ LAGENA – TOMASZ BRZOSTEK
FILIP – PAWEŁ KRUCZ
MAKLERZY:MARTA DĄBROWSKA, MARTA ALABORSKA, JOANNA HALINOWSKATOMASZ BŁASIAK, WOJCIECH CZERWIŃSKI, DOMINIK ŁOŚ, PIOTR BAJTLIK

d1j32ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j32ly