Doris Lessing - jej fabuły kryją interesujące spostrzeżenia psychologiczne i socjologiczne
Na pierwszy rzut oka powieści tegorocznej noblistki w dziedzinie literatury Doris Lessing to thrillery. Pod warstwą nieco sensacyjnej fabuły kryją się jednak interesujące spostrzeżenia psychologiczne i socjologiczne - powiedział redaktor literacki Państwowego Instytutu Wydawniczego, wydającego książki Doris Lessing , Kamil Piwowarski.
– Te dwie książki, które wydaliśmy, określiłbym jako powieści obyczajowe z elementami thrillera. To uproszczenie, ale oddaje charakter tych książek – tłumaczył Piwowarski.
Jak opisywał, Piąte dziecko , niedawno opublikowana w Polsce powieść Doris Lessing , to dramatyczna historia szczęśliwej rodziny, której spokój burzy tytułowe piąte dziecko, agresywny i nieprzystosowany Ben.
– Ben wzbudza wśród rodziny i najbliższych przyjaciół obawy aż po nienawiść. I ta nienawiść udziela się w pewnym stopniu także jego matce. To powieść dojrzała (...) Fabuła przypomina thriller, ale jest w tym drugie dno. Jest to opowieść o relacjach matki z synem, o poświęceniu matki dla syna – mówił.
Według niego powieści Doris Lessing napisane są bez fajerwerków, ale w prostocie używanego przez autorkę języka tkwi jej siła. Poza tym pisarka, jak dodał, doskonale potrafi stwarzać nastrój.
– Ona bardzo umiejętnie buduje nastrój niedopowiedzenia, grozy i tajemniczości – dodał.
Jak podkreślił Piwowarski, Doris Lessing jest bardzo wszechstronną pisarką, korzystającą z różnych gatunków literackich.
– Napisała bez mała 40 pozycji. Wśród nich, oprócz kolekcji krótkich opowiadań i powieści, były też dwa libretta operowe. Napisała też sporo książek z gatunku literatury faktu, poświęconych jej afrykańskiemu okresowi – powiedział.