Powstańczy rodowód
Obaj pradziadkowie Jasienicy wywodzili się z rodzin o powstańczym pochodzeniu: ten od strony matki był synem powstańca listopadowego, a od strony ojca - uczestnikiem powstania styczniowego. Obaj mieli też związki z Francją: pierwszy urodził się w Nantes, a drugi wyemigrował po powstaniu do Francji, gdzie poznał Hiszpankę Joannę Fuegas, swoją przyszłą żonę i matkę ojca Jasienicy - Mikołaja Beynara. Matką pisarza była Helena Maliszewska.
Obie rodziny przeniosły się do Rosji w latach 70. XIX wieku. Tamże, w Symbirsku nad Wołgą, w 1909 roku urodził się przyszły literat.
W 1920 roku Beynarowie wrócili na dobre do Polski. Leon skończył studia na Uniwersytecie Stefana Batorego (dzisiejszym Uniwersytecie Wileńskim), a potem został nauczycielem historii w Grodnie i spikerem w Polskim Radiu Wilno. W czasie studiów poznał przyszłą żonę, Władysławę Adamowicz. Zadebiutował w 1935 roku tytułem "Zygmunt August na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa". W 1938 roku urodziła się jego córka i jedyne dziecko - Ewa.