Nasza Księgarnia - wydawca książki Złodziejka książek - otrzymała dwie główne nagrody, czyli Dużego i Małego Donga, w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku - podaje polska sekcja IBBY.
Tym razem, po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii nagrody, zapanowała pełna zgodność obu gremiów oceniających książki - tego złożonego z krytyków literackich, przyznającego Duże Dongi i niezależnie obradującego jury dziecięcego, które wybiera laureata Małego Donga. Książka Markusa Zusaka pt. Złodziejka książek zdobyła nagrodę zarówno jury profesjonalnego, jak i dziecięcego.
„Dużego Donga otrzymuje Nasza Księgarnia za Złodziejkę książek Markusa Zusaka , książkę o wybitnych walorach artystycznych i niezwykle ważną w edukacji historycznej młodego czytelnika oraz kształtowaniu jego wrażliwości na los drugiego człowieka, udostępnioną w znakomitym przekładzie Hanny Baltyn” - głosi werdykt jury.
* Złodziejka książek to opowieść o czasach zagłady, opowiedziana przez niecodziennego narratora - śmierć.* Jurorzy podkreślali, że książka jest zarazem pozbawiona sentymentalizmu, a jednocześnie bardzo poetycka. Autor - Markus Zusak , znany już polskiemu czytelnikowi z książek Moje tak zwane życie i Waleczny Ruben Wolf, nie żył pod okupacją nazistowską, a skojarzenia wojenne wiąże raczej z wojną w Wietnamie.
Historia rozpoczyna się w 1939 r., a rozgrywa się w samym sercu III Rzeszy. Dziesięcioletnia Liesel mieszka u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone piętnem ciężkich czasów, w jakich dorasta. A jednak dziewczynka odkrywa piękno świata - dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie.
Markus Zusak umieścił w swojej powieści prostych mieszkańców podmonachijskiej miejscowości. Ludzi, którą będąc Niemcami, czekają na koniec wojny, a nie na tryumf swojego narodu, czekają na powrót swoich bliskich z frontu, chowają się w schronach, a jednocześnie próbują normalnie żyć. Od momentu anglojęzycznej premiery powieść znajduje się na szczycie listy bestsellerów „The New York Timesa”.
Wyróżnienia Dużych Dongów otrzymały wydawnictwa: Dwie Siostry za Pelikana: opowieść z miasta Leeny Krohn , Znak za Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego , Zakamarki za Czy umiesz gwizdać, Joanno? i Jak tata pokazał mi wszechświat Ulfa Starka oraz Literatura za tomik Kanapka i innych wierszy kapka Agnieszki Frączek .
Jury dziecięce wyróżniło natomiast: Akapit Press za Sprężynę Małgorzaty Musierowicz , Wydawnictwo MAG za Księgę cmentarną Neila Gaimana oraz Egmont Polska za Atramentową śmierć Cornelii Funke .
Konkurs na Dziecięcy Bestseller Roku zainicjowała prowadząca go przez lat kilkanaście - Fundacja Świat Dziecka. Powołali ją w 1990 roku ludzie profesjonalnie związani z książką, a jej prezesem był Bohdan Butenko . W ubiegłym roku konkurs przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polska Sekcja IBBY, zachowując dotychczasowe ustalenia założycieli fundacji, regulamin i skład jury.
W konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku nagradzani są wydawcy, a nie autorzy tekstu bądź ilustracji. Nagrodami są statuetki Donga, postaci literackiej wykreowanej przez Edwarda Leara, która była przez lata logo Fundacji, oraz dyplomy honorowe.