Trwa ładowanie...
młodzież
23-04-2010 13:47

Dom ośmiu tajemnic na Honorowej Liście IBBY

Dom ośmiu tajemnic na Honorowej Liście IBBYŹródło: Inne
d1ijy1q
d1ijy1q

Książka autorstwa Liliany Bardijewskiej Dom ośmiu tajemnic została wpisana na Honorową Listę IBBY.

Dorosły, Dorosła i Chłopak - nowi w mieście - wprowadzają się do starej, podniszczonej kamienicy, która jednak nosi ślady bogatej przeszłości. Po przeciwnej stronie ulicy rozpoczyna się budowa nowoczesnego apartamentowca, którą stare domy obserwują z niepokojem i odrobiną zazdrości. Jednak to nie tu, a w starej kamienicy Chłopak przeżyje nieoczekiwane, tajemnicze, niezwykłe przygody, przenosząc się w czasie i poznając historię domu i jego dawnych mieszkańców.

Na Listę Honorową IBBY co dwa lata wpisywani są pisarze, ilustratorzy i tłumacze niedawno wydanych, wyjątkowych książek dla dzieci i młodzieży, pochodzących z krajów członkowskich IBBY. Tytuły wybierane są przez sekcje narodowe, z których każda może nominować po jednej osobie w każdej kategorii. Wyjątek stanowią kraje, w których jest więcej niż jeden język oficjalny. Te sekcje mogą zgłaszać do trzech książek w kategorii pisarz i tłumacz.

d1ijy1q

Najważniejsze kryterium wyboru tytułów do zgłoszenia na Listę Honorową jest takie, by były to książki najlepsze z dostępnych w danym kraju, a także polecane czytelnikom na całym świecie.Lista Honorowa IBBY jest jedną z najszerzej oddziałujących i skutecznych metod realizacji celu IBBY, jakim jest budowanie więzi między narodami poprzez literaturę dla dzieci.

Podczas odbywających się co dwa lata Kongresów IBBY, laureaci otrzymują dyplomy honorowe, a ich książki pokazywane są szerokiej publiczności. Siedem zestawów wyróżnionych tytułów krąży po świecie, uświetniając swoją obecnością różnego rodzaju imprezy czytelnicze i targi książki. Za każdym razem wydawany jest również katalog, rozsyłany do wszystkich sekcji narodowych.

Pełen zbiór książek wpisanych na Listę Honorową IBBY przechowywany jest w Internationale Jugendbibliothek w Monachium, Szwajcarskim Instytucie ds. Mediów dla Dzieci i Młodzieży w Zurychu oraz w Centrum Sztuki dla Dziecka Bibiana w Bratysławie.

d1ijy1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ijy1q